Прејди на содржината

170. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
170°
170. источен меридијан

170. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Нов Зеланд, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

170. источен меридијан образува голема кружница со 10. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 170. источен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 170°0′E / 90.000° СГШ; 170.000° ИГД / 90.000; 170.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
73°56′N 170°0′E / 73.933° СГШ; 170.000° ИГД / 73.933; 170.000 (East Siberian Sea) Источносибирско Море
68°47′N 170°0′E / 68.783° СГШ; 170.000° ИГД / 68.783; 170.000 (Russia)  Русија Чукотски автономен округ, Камчатски крај — од 62°40′N 170°0′E / 62.667° СГШ; 170.000° ИГД / 62.667; 170.000 (Kamchatka Krai)
60°4′N 170°0′E / 60.067° СГШ; 170.000° ИГД / 60.067; 170.000 (Bering Sea) Берингово Море
53°50′N 170°0′E / 53.833° СГШ; 170.000° ИГД / 53.833; 170.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Западноп од Бикар,  Маршалски Острови (при 12°14′N 170°4′E / 12.233° СГШ; 170.067° ИГД / 12.233; 170.067 (Bikar)), источно од Утирик,  Маршалски Острови (при 11°14′N 169°52′E / 11.233° СГШ; 169.867° ИГД / 11.233; 169.867 (Utirik)), источно од Аилук,  Маршалски Острови (при 10°14′N 169°59′E / 10.233° СГШ; 169.983° ИГД / 10.233; 169.983 (Ailuk))
9°31′N 170°0′E / 9.517° СГШ; 170.000° ИГД / 9.517; 170.000 (Marshall Islands)  Маршалски Острови Вотје и Ерикуб
9°4′N 170°0′E / 9.067° СГШ; 170.000° ИГД / 9.067; 170.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Источно од Анута,  Соломони (при 11°36′S 169°51′E / 11.600° ЈГШ; 169.850° ИГД / -11.600; 169.850 (Anuta)), западно од Футуна,  Вануату (при 19°31′S 170°12′E / 19.517° ЈГШ; 170.200° ИГД / -19.517; 170.200 (Futuna)), источно од Анатом,  Вануату (при 20°12′S 169°54′E / 20.200° ЈГШ; 169.900° ИГД / -20.200; 169.900 (Anatom))
43°20′S 170°0′E / 43.333° ЈГШ; 170.000° ИГД / -43.333; 170.000 (New Zealand) Нов Зеланд Нов Зеланд Јужен Остров
46°15′S 170°0′E / 46.250° ЈГШ; 170.000° ИГД / -46.250; 170.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Источно од Кемпбел, Нов Зеланд Нов Зеланд (при 52°33′S 169°16′E / 52.550° ЈГШ; 169.267° ИГД / -52.550; 169.267 (Campbell Island))
60°0′S 170°0′E / 60.000° ЈГШ; 170.000° ИГД / -60.000; 170.000 (Pacific Ocean) Јужен Океан
71°38′S 170°0′E / 71.633° ЈГШ; 170.000° ИГД / -71.633; 170.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд
72°43′S 170°0′E / 72.717° ЈГШ; 170.000° ИГД / -72.717; 170.000 (Pacific Ocean) Southern Ocean Росово Море — минува источно од Коулменов Остров (при 73°32′S 169°55′E / 73.533° ЈГШ; 169.917° ИГД / -73.533; 169.917 (Coulman Island))
77°21′S 170°0′E / 77.350° ЈГШ; 170.000° ИГД / -77.350; 170.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]