155. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
155°
155. источен меридијан

155. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Австралија, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

155. источен меридијан образува голема кружница со 25. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 155. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 155°0′E / 90.000° СГШ; 155.000° ИГД / 90.000; 155.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
77°2′N 155°0′E / 77.033° СГШ; 155.000° ИГД / 77.033; 155.000 (East Siberian Sea) Источносибирско Море
71°1′N 155°0′E / 71.017° СГШ; 155.000° ИГД / 71.017; 155.000 (Russia)  Русија Јакутија, Магаданска област — од 66°7′N 155°0′E / 66.117° СГШ; 155.000° ИГД / 66.117; 155.000 (Magadan Oblast)
60°22′N 155°0′E / 60.367° СГШ; 155.000° ИГД / 60.367; 155.000 (Sea of Okhotsk) Охотско Море Шелиховски Залив
59°26′N 155°0′E / 59.433° СГШ; 155.000° ИГД / 59.433; 155.000 (Russia)  Русија Магаданска област
59°10′N 155°0′E / 59.167° СГШ; 155.000° ИГД / 59.167; 155.000 (Sea of Okhotsk) Охотско Море
50°12′N 155°0′E / 50.200° СГШ; 155.000° ИГД / 50.200; 155.000 (Russia)  Русија Сахалинска областАнциферов Остров, Курилски Острови
50°11′N 155°0′E / 50.183° СГШ; 155.000° ИГД / 50.183; 155.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Источно од Онекотан, Сахалинска област,  Русија (при 49°37′N 154°54′E / 49.617° СГШ; 154.900° ИГД / 49.617; 154.900 (Onekotan)), западно од Оролук,  СД Микронезија (при 7°33′N 154°54′E / 7.550° СГШ; 154.900° ИГД / 7.550; 154.900 (Oroluk)), источно од Нукуоро,  СД Микронезија (при 3°50′N 154°58′E / 3.833° СГШ; 154.967° ИГД / 3.833; 154.967 (Nukuoro)), источно од Капингамаранги,  СД Микронезија (при 1°4′N 154°49′E / 1.067° СГШ; 154.817° ИГД / 1.067; 154.817 (Kapingamarangi)), источно од Нугурија, Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја (при 3°26′S 154°45′E / 3.433° ЈГШ; 154.750° ИГД / -3.433; 154.750 (Nuguria))
5°32′S 155°0′E / 5.533° ЈГШ; 155.000° ИГД / -5.533; 155.000 (Papua New Guinea) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Бугенвил
6°13′S 155°0′E / 6.217° ЈГШ; 155.000° ИГД / -6.217; 155.000 (Solomon Sea) Соломонско Море
11°45′S 155°0′E / 11.750° ЈГШ; 155.000° ИГД / -11.750; 155.000 (Coral Sea) Корално Море Минува низ Коралноморски Острови, Австралија Австралија
29°59′S 155°0′E / 29.983° ЈГШ; 155.000° ИГД / -29.983; 155.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 155°0′E / 60.000° ЈГШ; 155.000° ИГД / -60.000; 155.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
68°46′S 155°0′E / 68.767° ЈГШ; 155.000° ИГД / -68.767; 155.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]