Прејди на содржината

Капингамаранги

Координати: 1°4′N 154°47′E / 1.067° СГШ; 154.783° ИГД / 1.067; 154.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на атолот.

Капингамаранги е атол и општина во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Овој е најјужен атол во земјата и во Каролинските Острови. Атолот е оддалечен 300 км од соседниот атол Нукуоро и 740 км југозападно од Понпеј. Вкупната површина на атолот, заедно со лагуната, е 74 км2, од кои само 1.1 километар квадратен е копно. Атолот е составен од 33 мали островчиња кои се покриено со шума. Западниот гребен е под вода.

Население[уреди | уреди извор]

Капингамаранги има население од околу 500 жители според податоците од 2007 година. Неколку стотици Капингамаранци живеат во селото Поракиед на Понпеј. Капингамарангискиот јазик е полинезиски јазик. Главно занимање на населението е риболовството.[1] Островчето Тоухоу е административен центар на општината, демографиски центар.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

1°4′N 154°47′E / 1.067° СГШ; 154.783° ИГД / 1.067; 154.783