Прејди на содржината

Футуна (Вануату)

Координати: 19°32′S 170°13′E / 19.533° ЈГШ; 170.217° ИГД / -19.533; 170.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Футуна
Географија
МестоТихи Океан
Координати19°32′S 170°13′E / 19.533° ЈГШ; 170.217° ИГД / -19.533; 170.217
АрхипелагВануату
Површина11 км2
Највисоко издигнување666 м
Највисока точкаТатафу
Управување
ПокраинаТафеа
Најголема населбаИмунга
Демографија
Население613 (2016)
Етнички групиВануаќани


Футуна (бислама: Futuna) е остров во покраината Тафеа во Вануату. Футуна е најисточниот остров во државата.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Островот е всушност издигнато копно од подводен вулкан. Последен пат вулканот еруптирал пред 11.000 години. Достигнал висина до 666 метри. Овој остров понекогаш се нарекува Западна Футуна за да се разликува од островот Футуна во Валис и Футуна. Островот е дел од географската област Полинезија.

Население[уреди | уреди извор]

Островот има население од 535 жители според пописот од 2009 година.[2] На островот моментално има 5 села:

  • Иасоа
  • Ипао
  • Матанги
  • Ихсија
  • Имунга

Сообраќај[уреди | уреди извор]

На островот има мал аеродром, Аеродром Футуна. Од аеродромот има по 2 лета седмично. Има и мало пристаниште, Хералд Беј.

Образование[уреди | уреди извор]

На островот има училиште во селото Ихсија. Поранешното име на училиштето било Ихсија Средно Учулиште, денес се вика Едвард Нипаке Меморијално Училиште.[3] Во училиштето се одвива и основно и средно образование.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UNEP Islands Directory“. Архивирано од изворникот на 2012-08-13. Посетено на 2020-04-22.
  2. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu
  3. „Vanuatu Daily Post: Ishia changes to Natapei school“. Vanuatu Daily Post. 2 August 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]