Гамбје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гамбје
Îles Gambier
Flag of the Gambier Islands.svg
Karta FP Gambier isl.PNG
Островите Гамбје
Географија
Место Тихи Океан
Архипелаг Полинезија
Вкупно острови 14
Поважни острови Мангарева, Акамару, Аукена, Тараваи
Површина 29,6 км2
Управа
Франција
прекуморска заедница Француска Полинезија
Демографија
Население 1319 (2016)


Гамбје (француски: Îles Gambier или Archipel des Gambier) — мал архипелаг во Тихиот Океан, дел од Француска Полинезија. Вкупната површина на островите се 30 километри квадратни и има население од 1319 жители. Островите се продолжеток на Туамоту но сепак се сметаат за посебни острови поради нивната култура и јазик. Мангареванскиот јазик е поблизок со маркиските јазици, а покрај тоа, островите се од вулканско потекло а Туамоту се атоли.

Географија[уреди | уреди извор]

Карта на Гамбје

Главните острови се Мангарева. Само овие имаат 26.6 километри квадратни и население од 1319 жители според податоците од 2016 година. Главен град на островите е Рикитеа. Највисока точка на островите е планината Даф со 441 метри.

Акамару.

Островите Гамбје се составени од островите:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Jared Diamond, Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed (2005), Ch. 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]