Мангаревски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мангаревански јазик)
Мангаревски јазик
Mangareva
Застапен воФранцуска Полинезија
ПодрачјеОстрови Мангарева
Говорници(1,600 во 1987 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mrv

Мангаревски јазикполинезиски јазик кој се зборува на островите Мангарева во Француска Полинезија. Јазикот го зборуваат околу 1.600 жители. Околу 50 до 60% јазикот е лексички сличен со тахитскиот. Покрај тахитскиот, хавајскиот е исто така сроден со мангаревскиот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]