Австралски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 23°0′S 150°0′W / 23.000°ЈГШ 150.000°ЗГД / -23.000; -150.000

Tuha'a Pae
Познат и како: Îles Australes
Flag of the Austral Islands.svg
French Polynesia-CIA WFB Map.png
Географија
МестоположбаТихи Океан
АрипелагПолинезија
Вкупно острови7
Поголеми островиТупуаи, Руруту, Раивавае, Рапа Ити
Површина148 км2
Управување
Франција
прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Најголема населбаРуруту (pop. 2,322)
Демографија
Население6,820[1] (2012)
Густина на население43 /km2 (111 /sq mi)
Карта на Австралските Острови.

Австралски Острови (француски: Îles Australes) или Туха Пае (австралски: Tuha'a Pae) — архипелаг во Тихиот Океан, најјужната островска група во Француска Полинезија, која е дел од Франција. Географски, Австралските Острови се составени од две посебни островски групи: Тупуајски Острови и Басови Острови. Луѓето се познати по плетењето пандан.[2] Вупната површина на островите е околу 150 километри квадратни и живеат околу 6.300 луѓе. Тупуаи се смета за административен главен град.

Острови[уреди | уреди извор]

Марија и Маротири не се погодни за живот, како и малите островчиња околу главните острови кои се наведени погоре.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Institut Statistique de Polynésie Française (ISPF). „Recensement de la population 2012“ (на fr) (PDF). архивирано од изворникот на 2 февруари 2014 г.. https://web.archive.org/web/20140202115938/http://www.ispf.pf/Libraries/RP2012/Tableaux_standards_RP2012_Population_PDF.sflb.ashx. посет. 1 август 2012 г. 
  2. „Australs Resorts“. Tahiti Travel Planners. http://www.gotahiti.com/hotels/australs-resorts/. посет. 16 декември 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]