Маркиски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Маркиски Острови
Îles Marquises / Te Fenua ʻEnata / Te Henua (K)enana
Flag of Marquesas Islands.svg
Географија
Место Океанија
Архипелаг Полинезија
Вкупно острови 15
Површина 1.049,3 км2[1]
Најг. висина 1.230 м
Најв. точка Оаве
Управа
Франција
прекуморска заедница Француска Полинезија
Главен град Таи о Хае
Демографија
Население 9,264[2] (Aug. 2012 census)
Густина 9 /км2
Дополнителни информации
Час. појас
Карта на Маркиските Острови.

Маркиски Острови (француски: Îles Marquises; маркиски: Te Henua (K)enana (северномаркиски) и Te Fenua ʻEnata (јужномаркиски), и двете значат „земја на луѓето“) — архипелаг составен од вулкански острови во Француска Полинезија. Островите се наоѓаат во Океанија, во Тихиот Океан.[3] Главен град на островите е Таиохае на островот Нуку Хива. Вкупното население на Маркиските Острови е 9,264 жители според податоците ид 2012 година.[2]

Острови[уреди | уреди извор]

Северни Маркиски Острови[уреди | уреди извор]

Јужни Маркиски Острови[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Јазик[уреди | уреди извор]

Во целата Француска Полинезија официјален јазик е францускиот. Сепак, на Маркиските острови се зборуваат маркиските јазици. Маркиските јазици се делат на две групи, јужномаркиски јазици и северномаркиски јазици.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]