Маркиски Острови

Координати: 9°27′16″S 139°23′20″W / 9.45444° ЈГШ; 139.38889° ЗГД / -9.45444; -139.38889
Од Википедија — слободната енциклопедија

9°27′16″S 139°23′20″W / 9.45444° ЈГШ; 139.38889° ЗГД / -9.45444; -139.38889

Маркиски Острови
Îles Marquises / Te Fenua ʻEnata / Te Henua (K)enana
Географија
МестоОкеанија
АрхипелагПолинезија
Вкупно острови15
Површина1.049,3 км2[1]
Највисоко издигнување1,230 м
Највисока точкаОаве
Управување
Франција
прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
ГлавенТаи о Хае
Демографија
Население9,264[2] (Aug. 2012 census)
Густина9 /km2 (23 /sq mi)
Дополнителни податоци
Часовен појас


Карта на Маркиските Острови.

Маркиски Острови (француски: Îles Marquises; маркиски: Te Henua (K)enana (северномаркиски) и Te Fenua ʻEnata (јужномаркиски), и двете значат „земја на луѓето“) — архипелаг составен од вулкански острови во Француска Полинезија. Островите се наоѓаат во Океанија, во Тихиот Океан.[3] Главен град на островите е Таиохае на островот Нуку Хива. Вкупното население на Маркиските Острови е 9,264 жители според податоците ид 2012 година.[2]

Острови[уреди | уреди извор]

Северни Маркиски Острови[уреди | уреди извор]

Јужни Маркиски Острови[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Јазик[уреди | уреди извор]

Во целата Француска Полинезија службен јазик е францускиот. Сепак, на Маркиските острови се зборуваат маркиските јазици. Маркиските јазици се делат на две групи, јужномаркиски јазици и северномаркиски јазици.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „R1- Population sans doubles comptes, des subdivisions, communes et communes associées de Polynésie française, de 1971 à 1996“. ISPF. Архивирано од изворникот на 14 November 2012. Посетено на 2013-10-13.
  2. 2,0 2,1 INSEE. „Population des subdivisions administratives de Polynésie française“ (француски). Посетено на 2013-10-13.
  3. „Communes des Îles Marquises“. Архивирано од изворникот на 2008-12-09. Посетено на 2017-08-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]