Терихи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Терихи
Terihi
Географија
МестоТихи Океан
Координати10°01′05″S 138°48′08″W / 10.01806° ЈГШ; 138.80222° ЗГД / -10.01806; -138.80222Координати: 10°01′05″S 138°48′08″W / 10.01806° ЈГШ; 138.80222° ЗГД / -10.01806; -138.80222
АрхипелагМаркиски Острови
Површина0,15 км2
Брегова линија3,40 км
Управување
Франција
прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Демографија
Население0


Терихи (француски и маркиски: Terihi) — мал ненаселен карпест остров. Островчето се наоѓа 300 метри јужно од Мохотани. Вкупната површина на островчето е 0.15 километри квадратни и вкупната должина на брегот е 3.4 километри. Во 1992 година островот бил вметнат во Природниот резерват Мотане и е заштитена област.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]