Друштвени Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Друштвени Острови
Изворно име: Îles de la Société
Polynesia Tahiti Tautira.JPG
Тахити
Географија
Место Тихи Океан
Координати
Архипелаг Друштвени Острови
Поважни острови Тахити, Мореа, Раиатеа, Бора Бора, Хуахине
Површина 1.590 км2
Најг. висина 2.241 м
Најв. точка Орохена
Управа
Франција
Прекуморска заедница Француска Полинезија
Најголемо нас. место Папете (нас. 131,695 (урбано))
Демографија
Население 227,807 [1] (август 2007)
Густина 143 /км2

Друштвените Острови (француски Îles de la Société; тахитски: Tōtaiete mā) — група острови во јужниот дел на Тихиот Океан што ѝ припаѓаат на Француска Полинезија. Се смета дека името им го дал морепловецот Џејмс Кук, кога забележал дека островите се последователно распоредени како да се „во друштво“.[2]

Карта на Друштвените Острови
Раиатеа

Островите географски и административно се поделени на две групи:

Во 1843 г. островите станале протекторати на Франција, а во 1880 станале нејзина колонија. Населението брои 227.807 жители (август 2007).[1] Збирно зафаќаат копнена површина од 1590 km².
Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Статистички институт на Француска Полинезија (ISPF). „Опис на населението 2007“ (PDF). http://www.ispf.pf/(k1aciwf4z0fyap45ghzhgm55)/stat/demo/rp2007/pdfs/poplegales2007.pdf. посет. 2 декември 2007 г.  (француски)
  2. Horwitz, Tony октомври 2003, Blue Latitudes: Boldly Going Where Captain Cook Has Gone Before, Bloomsbury, ISBN 0-7475-6455-8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]