Друштвени Острови

Координати: 17°32′S 149°50′W / 17.533° ЈГШ; 149.833° ЗГД / -17.533; -149.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Друштвени Острови
Познат и како Îles de la Société
Тахити
Географија
МестоТихи Океан
Координати17°32′S 149°50′W / 17.533° ЈГШ; 149.833° ЗГД / -17.533; -149.833
АрхипелагДруштвени Острови
Поголеми островиТахити, Моореја, Рајатеа, Бора Бора, Хуахине
Површина1.590 км2
Највисоко издигнување2.241 м
Највисока точкаОрохена
Управување
Франција
Прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Најголема населбаПапете (pop. 131,695 (урбано))
Демографија
Население227,807 [1] (август 2007)
Густина143 /km2 (370 /sq mi)

Друштвените Острови (француски Îles de la Société; тахитски: Tōtaiete mā) — група острови во јужниот дел на Тихиот Океан што ѝ припаѓаат на Француска Полинезија. Се смета дека името им го дал морепловецот Џејмс Кук, кога забележал дека островите се последователно распоредени како да се „во друштво“.[2]

Карта на Друштвените Острови
Раиатеа

Островите географски и административно се поделени на две групи:

Во 1843 г. островите станале протекторати на Франција, а во 1880 станале нејзина колонија. Населението брои 227.807 жители (август 2007).[1] Збирно зафаќаат копнена површина од 1590 км2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Статистички институт на Француска Полинезија (ISPF). „Опис на населението 2007“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-12-03. Посетено на 2 декември 2007. (француски)
  2. Horwitz, Tony октомври 2003, Blue Latitudes: Boldly Going Where Captain Cook Has Gone Before, Bloomsbury, ISBN 0-7475-6455-8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]