Прејди на содржината

Тахаа

Координати: 16°37′00″S 151°30′00″W / 16.6167° ЈГШ; 151.5° ЗГД / -16.6167; -151.5
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тахаа
Taha’a
Остров
Фотографија на НАСА на Бора Бора, Тахаа и Рајатеа.
Фотографија на НАСА на Бора Бора, Тахаа и Рајатеа.
Местоположба на општината Тахаа (со црвено) во Заветрените Острови
Местоположба на општината Тахаа (со црвено) во Заветрените Острови
ЗемјаФранција
Прекуморски региони на ФранцијаФранцуска Полинезија
АрхипелагДруштвени Острови
ГрупаЗаветрени Острови
Површина
 • Вкупна90 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000590000000590 м
Население (2007)
 • Вкупно5.003
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Тахаа
Општина
ЗемјаФранција
Прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Површина90,2 км2 (348 ми2)
Население (2007)15.003
 • Густина5,5/км2 (14/ми2)
INSEE/Пошт. бр.98745 / 98733
Надм. висина0 м )
1 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Тахаа (тахитски: Taha’a) е остров во западната група Заветрени Острови, дел од Друштвените Острови во Француска Полинезија, и прекуморска територија на Франција во Тихиот Океан. Островите Тахаа и соседниот Рајатеа во непосредниот јужен дел се затворени од страна на ист корален гребен и тие можеби некогаш биле еден ист остров. Тахаа брои 5.000 жители кои живеат на 90 км2 и достигнува максимална височина од 590 метри. Тој е познат и како "Ванила Остров" и произведува бисери од исклучителен квалитет.

Администрација[уреди | уреди извор]

Административно, Тахаа и околните островчиња кои произлегуваат од коралниот гребен се комуна (општината) и дел на административната субдивизија Заветрени Острови, на Француска Полинезија. Тахаа се состои од следниве поврзани комуни:

  • Фаааха
  • Хаамене
  • Хипу
  • Ирипау
  • Ниуа
  • Руутиа
  • Тапуаму
  • Вајатоаре

Административниот центар на комуната Тахаа е населбата Патио.

Историја[уреди | уреди извор]

Во времето на посетата на Капетанот Кук во 1769 и 1773, островот бил под окупација на Бора Бора воините.[1]

Производство[уреди | уреди извор]

Тахаа произведува 70-80% од ванилата на цела Француска Полинезија.[2] Поради мирисот на ванила, Тахаа е познат и како "Ванила Остров". Тахаа освен ванила произведува и бисери со исклучителен квалитет.

Пристапност[уреди | уреди извор]

До Тахаа и нејзините мали островчиња може да се стигне со брод и чамец од Рајатеа. Чамците ги оставаат посетителите на островче со плажа со мала лагуна со поглед на Бора Бора. Овие делови на Друштвените Острови се најмалку модернизирани.

Тахитски правопис[уреди | уреди извор]

Тахаа на тахитски се пишува со користење на апостроф Taha’a (за да се истакне гласилната избувна согласка, како што се промовира од страна на Тахитската Академија и се прифаќа од страна на територијалната влада.[3]) Овој апостроф сепак често се испушта. Во старите патнички записи, транскрипцијата Отаха понекогаш се користи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Salmond, Anne (2010). Aphrodite's Island. Berkeley: University of California Press. стр. 213–218, 286–289. ISBN 9780520261143.
  2. „Where is Tahiti & The Tahitian Islands?“. Tahiti Tourisme (англиски). 2018-10-05. Посетено на 2018-12-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]