Папете

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Папете

Местоположба на општината (црвено) во рамките на Приветрените Острови
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Градоначалник Мишел Билјар
(1995 – сеуште)
Статистики
Надм. вис. 0–621 м
Површина 17,4 км²
Население1 26,017 жит.  
 - Густина 1 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 98735/ 98714
1 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Папете (тахитски: Papeete („вода од кошница“,[1] (изговор [papeʔete]) е главен и најголем град во Француска Полинезија, прекуморска територија на Франција на Пацификот. Општината е сместена на островот Тахити, на Приветрените Острови.

Урбаното подрачје на Папете има вкупно население од 131.695 жители (август 2007), додека самиот град има 26.017 жители.[2]

Фусноти[уреди | уреди извор]

  1. Kay, p102
  2. (француски) Institut Statistique de Polynésie Française (ISPF). „Recensement de la population 2007“ (PDF). http://www.ispf.pf/(k1aciwf4z0fyap45ghzhgm55)/stat/demo/rp2007/pdfs/poplegales2007.pdf. конс. 2 декември 2007. 

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Kay, Robert F. Hidden Tahiti, Ulysses Press, Berkeley, California, 2001. ISBN 1-56975-222-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ривата Папете