Прејди на содржината

Папете

Координати: 17°32′S 149°34′W / 17.533° ЈГШ; 149.567° ЗГД / -17.533; -149.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Папете
ЗемјаФранција
Управа
 • Градоначалник (1995 – сè уште) Мишел Билјар
Население 126,017
INSEE/Пошт. бр.98735
1 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

17°32′S 149°34′W / 17.533° ЈГШ; 149.567° ЗГД / -17.533; -149.567

Папете (тахитски: Papeete („вода од кошница“,[1] (изговор [papeʔete]) е главен и најголем град во Француска Полинезија, прекуморска територија на Франција на Тихиот Океан. Општината е сместена на островот Тахити, на Приветрените Острови.

Урбаното подрачје на Папете има вкупно население од 131.695 жители (август 2007), додека самиот град има 26.017 жители.[2]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Kay, p102
  2. (француски) Institut Statistique de Polynésie Française (ISPF). „Recensement de la population 2007“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-12-03. Посетено на 2007-12-02.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Kay, Robert F. Hidden Tahiti, Ulysses Press, Berkeley, California, 2001. ISBN 1-56975-222-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ривата Папете