Австралски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Австралски јазик
Reo Tuha’a pae
Застапен во Француска Полинезија
Подрачје Австралски Острови
Говорници (8,000 во 1987 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 aut

Австралскиот јазик (Reo Tuha’a pae) е полинезиски јазик кој се зборува на Австралските Острови во Француска Полинезија. Јазикот го зборуваат околу 8.000 жители според податоците од1987 година. Јазикот е дел тахитската група на јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]