Австралски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Австралски јазик
Reo Tuha’a pae
Застапен во Француска Полинезија
Подрачје Австралски Острови
Говорници (8,000 во 1987 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 aut

Австралскиот јазик (Reo Tuha’a pae) е полинезиски јазик кој се зборува на Австралските Острови во Француска Полинезија. Јазикот го зборуваат околу 8.000 жители според податоците од1987 година. Јазикот е дел тахитската група на јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]