Прејди на содржината

Макароа

Координати: 23°13′08″S 134°58′16″W / 23.21889° ЈГШ; 134.97111° ЗГД / -23.21889; -134.97111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Макароа
Поглед кон Макароа
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоТихи Океан
Координати23°13′08″S 134°58′16″W / 23.21889° ЈГШ; 134.97111° ЗГД / -23.21889; -134.97111
АрхипелагТуамоту
Површина0,2 км2
Должина1,3 км
Највисоко издигнување138 м
Највисока точка(неименуван)
Управување
Франција
Прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Адм. поделбаТуамоту
КомунаГамбје
Демографија
Населениененаселен[1] (2012)


Макароа (мангаревански: Makaroa) — остров во Тихиот Океан. Островот, географски е дел од островската група Туамоту, но политички е дел од Гамбје, и двете групи се дел од Француска Полинезија. Островот се наоѓа на 8.5 километри јужно од Мангарева и е во истата лагуна. Макароа има должина од 1.3 километри и има мали карпести островчиња на северозападната страна. Највисоката точка на островот е 138 метри и не е населен. На 1.8 километри југоисточно е островот Камака.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population“. Institut de la statistique de la Polynésie française. Архивирано од изворникот на 2020-03-29. Посетено на 2 October 2014.
  2. David Stanley, Tahiti-Polynesia handbook

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]