Камака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камака
Поглед кон островот Камака
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоТихи Океан
Координати23°14′39″S 134°37′30″W / 23.24417° ЈГШ; 134.62500° ЗГД / -23.24417; -134.62500Координати: 23°14′39″S 134°37′30″W / 23.24417° ЈГШ; 134.62500° ЗГД / -23.24417; -134.62500
АрхипелагТуамоту
Површина0,5 км2
Должина1 км
Ширина0,7 км
Највисоко издигнување166 м
Највисока точка(неименуван)
Управување
Франција
прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Адм. поделбаТуамоту
КомунаГамбје
Демографија
Населениененаселен[1] (2012)


Камака (мангаревански: Kamaka) — мал остров во Тихиот Океан. Географски островот е дел од островската група Туамоту, но политички е сместен во Гамбје, и двете островски групи се дел од Француска Полинезија. Островот е на 11.7 километри јужно од Мангарева во рамките на истата лагуна. Камака е долг околу 1 километар и 700 метри широк, со вкупна површина од 0.5 км2. Највисоката точка на островот е 166 метри.

Северозападно од Камака е островот Макароа а на североисток е островчето Мануи.[2] Островот Камака не е населен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population“. Institut de la statistique de la Polynésie française. Архивирано од изворникот на 2020-04-11. Посетено на 2 October 2014.
  2. David Stanley, Tahiti-Polynesia handbook

Надворешни врски[уреди | уреди извор]