Прејди на содржината

Аукена

Координати: 23°06′42″S 134°54′01″W / 23.11167° ЈГШ; 134.90028° ЗГД / -23.11167; -134.90028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аукена
Поглед кон Аукена од Мангарева
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоТихи Океан
Координати23°06′42″S 134°54′01″W / 23.11167° ЈГШ; 134.90028° ЗГД / -23.11167; -134.90028
АрхипелагГамбје
Површина1,35 км2
Должина2,5 км
Ширина0,5 км
Највисоко издигнување198 м
Највисока точка(неименуван)
Управување
Франција
прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Адм. поделбаТуамоту
КомунаГамбје
Демографија
Население40[1] (2012)
Густина30 /km2 (80 /sq mi)


Аукена (мангаревански: Aukena) — петти најголем остров во групата острови Гамбје во Француска Полинезија. Аукена е на пола пат меѓу Мангарева и Акамару, односно 5 км оддалеченост од Мангарева. Аукена е околу 2.5 км долг и 0.5 км широк. Вкупната површина на островот е 1.35 км2 и има население од само 40 жители.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population“. Institut de la statistique de la Polynésie française. Архивирано од изворникот на 2020-03-29. Посетено на 25 September 2014.

Поврзано[уреди | уреди извор]