Микронезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за регионот во Океанија. За државата со исто име видете Микронезија.
Микронезија
Атол на Каролинскуте Острови.

Микронезија е регион во Океанија. Регионот е составен од илјадници мали острови во западниот дел од Тихиот Океан. Јужно од Микронезија се наоѓа Меланезија, додека источно е Полинезија. Името Микронезија е со старогрчко потекло што значи „мали острови“. Овој термин бил воведен во 1831 година од Жил Димон Дирвил.

Острови[уреди | уреди извор]

Следните острови се дел од Микронезија:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Kirch, Patrick Vinton (2000). On the Road of the Winds. An Archaeological History of the Pacific Islands before European Contact. University of California Press. стр. 166–167. ISBN 0-520-22347-0. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]