Прејди на содржината

Жил Димон Дирвил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жил Сезар Димон Дирвил
{{{живеел}}}
Jules dumont d urville.jpg

Адмирал Жил Сезар Димон Дирвил, (23 мај 1790 - Медон, 8 мај 1842 година), бил француски истражувач и поморски офицер кој учествувал во четири француски експедиции и ги истражувал Јужниот и Западниот Пацифик, Австралија, Нов Зеланд и Антарктикот.[1][2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Жил Димон Дирвил

Детството[уреди | уреди извор]

Таткото на Димон Габриел Чарлс Франсоа Димон Дирвил и судскиот извршител на Конде Сер Ноаро (1728-1796) бил, како и неговите предци, одговорен за дворецот Конде. Неговата мајка, Жан-Франсоа, Виктор Жили (1754-1832), потекнувала од Хрватска, Калвадос и била строга и традиционална жена која потекнувала од старо благородничко семејство од Горна Нормандија. Како дете, Жил бил слаб и често болен. По смртта на татко му кога имал само 6 години, улогата на татко ја презел неговиот вујко, игуменот на Хрватска, кој од 1798 година, кој бил задолжен за неговото образование. Од него Жил научил латински, старогрчки, реторика и филозофија. Од 1804 година Димон започнал да учи на Империјалниот ликеј во Кан. Во библиотеката во Кан, тој почнал да чита енциклопедисти и извештаи за патувањата на Бугенвил, Кук и Ансон и длабоко се заинтересирал за овие теми. На свои 17 години, не успеал да се запише во Политехничкото училиште и затоа решил да се приклучи на морнарицата. Незапишувањето во Политехничкото училиште било олеснување за неговата мајка, која не го поддржала својот син да оди во училиште кое го карактеризирале учители атеисти, колеги од различни сфери на животот, заразни филозофски и револуционерни идеи.

Први години во морнарицата[уреди | уреди извор]

Во 1807 година, Димон бил примен во Поморската школа во Брест, каде што се покажал како срамежлив млад човек, многу сериозен и вреден, малку заинтересиран за забава и повеќе заинтересиран за студии, отколку за воени прашања. Во 1808 година добил чин кандидат од прва класа.

Во тоа време, француската морнарица била запоставена и со многу полош квалитет од копнената војска на Наполеон, а нејзините бродови биле блокирани во нивните пристаништа поради апсолутната доминација на британската кралска морнарица. Затоа, Димон и неговите колеги биле ограничени на копното и ги поминале своите први години во морнарицата учејќи странски јазици. Во 1812 година, откако бил унапреден во заповедник и му здодеало со пристанишниот живот и развратниот живот на другите млади офицери, тој побарал да биде префрлен во Тулон со бродот Суфрен, но и овој брод бил блокиран во пристаништето.

Во овој период, Димон го проширил своето веќе солидно образование. Освен латински и старогрчки, зборувал англиски, германски, италијански, руски, кинески и хебрејски. За време на неговите подоцнежни патувања во Тихиот Океан, тој малку научил за бројните дијалекти на Полинезија и Меланезија. Студирал ботаника и ентомологија на долги патувања во Прованса, а студирал и во блиската поморска опсерваторија.

Димон конечно го направи своето прво патување преку Медитеранот во 1814 година, кога Наполеон бил во егзил на Елба. Во 1816 година се оженил со Адела Пепин, ќерка на часовничар од Тулон, која мајката на Димон отворено ја мразела, затоа што мислела дека не е достојна за неговиот син и одбила да ја запознае, како и своите внуци.

Во Егејското Море[уреди | уреди извор]

Милоска Венера, скица од 1821 год.

Во 1819 година, Димон пловел на бродот Шеврет, под команда на капетанот Гаури-Дупарк, за да изврши хидрографско истражување на островите во Егејското Море. За време на одмор во близина на островот Милош, локален претставник на Франција го привлече вниманието на Димон на откривањето на мермерна статуа неколку дена претходно (8 април 1820 година) од страна на локален селанец. Статуата, денес позната како Венера од Мило, е ремек-дело издлабено околу 130 година п.н.е. Димон веднаш ја препознал неговата вредност и сакал веднаш да го купи, но капетанот на бродот истакнал дека на бродот нема да има доволно простор за објект со таа големина и дека експедицијата веројатно ќе помине низ бурните мориња што може да го оштетат. За ова откритие Димон потоа му пишал на францускиот амбасадор во Истанбул. Експедицијата пристигнала во Истанбул на 22ри април и Димон успеале да го убеди амбасадорот да ја купи статуата, кој веќе добил вест за статуата од друг француски морнар.

Во меѓувреме, селанецот му ја продал статуата на свештеникот Макарије Вергис, кој сакал да му ја предаде на султановиот преведувач во Цариград. Претставник на францускиот амбасадор пристигнал токму кога статуата ја качиле на бродот за Истанбул и ги убедил градските власти да ја откажат продажбата и да ја почитуваат првичната понуда. Статуата му ја донесе на Димон титулата Витез на Легијата на честа и унапредување во поручник, а го привлекла и вниманието на Француската академија на науките и и донесе на Франција нов прекрасен статут за Лувр.

Експедиција во Коквил[уреди | уреди извор]

По неговото враќање од патувањето, Димон бил испратен во Поморскиот архив, каде што го запознал поручникот Луис Исидор Дупре, познаник од неговата младост. Двајцата почнале да планираат експедиција во Тихиот Океан, од кој Франција била истерана за време на Наполеоновите војни. Франција сметала дека ќе може да надомести дел од своите загуби со преземање на дел од Нов Јужен Велс . Во август 1822 година, бродот Коквил отпловил од Тулон со цел да собере што е можно повеќе научни и стратешки информации за областа во која биле испратени. Дупре бил назначен за командант на експедицијата, бидејќи бил четири години постар од Димон.

Рене Примвер Лесон, исто така, патувал во Коквил како лекар и хербалист (билкар). На нивното враќање во Франција во 1825 година, Лесон и Димон донесоа во Франција импресивна колекција на животни и растенија собрани на Фолкландските Острови, бреговите на Чиле и Перу, Пацифичките архипелази и Нов Зеланд, Нова Гвинеја и Австралија. Сега Димон имаше 35 години и лошо здравје. Во Коквил се покажа како способен офицер, но малку импулсивен, малку незаинтересиран за општеството и понекогаш незаинтересиран за медицински и хигиенски совети. По враќањето во Франција, Дупре бил унапреден во чин командант, а Димон во понизок чин, иако на ова патување дал се од себе. Ова многу влијаеше на Димон во подоцнежните години.

Во Коквил, Димон се обидел да ги усогласи своите обврски кон друг во синџирот на команда со потребата да се изврши научна работа. Бил главен во областа на ботаниката и ентомологијата. Коквил донел во Франција примероци од повеќе од 3.000 видови растенија, од кои 400 биле претходно непознати, збогатувајќи го Националниот музеј за природна историја во Париз со повеќе од 1.200 примероци на инсекти, од околу 1.100 видови (вклучувајќи 300 претходно непознати видови). Научниците Жорж Киви и Франсоа Араго ги анализирале резултатите од неговото истражување и го пофалиле Димон.

Прва експедиција во „Астролаб“[уреди | уреди извор]

Два месеци по враќањето на патувањето на Коквил, Димон му предложил на министерот за морнарица план за нова експедиција, надевајќи се дека тој ќе биде командант на оваа експедиција, бидејќи неговите односи со Депре станале лоши. Предлогот беше усвоен и Коквил, сега преименуван во „Астролаб“ во чест на Ла Перуза, отпловил кон Тихиот Океан од Тулон на почетокот на 1826 година на патување околу светот кое ќе траело речиси три години.

Новиот „Астролаб“ пловел по бреговите на Јужна Австралија, направил нови мапи на јужниот остров на Нов Зеланд, стигнал до архипелагот Тонга и Фиџи, ги направил првите мапи на островот Лојалти (дел од Француска Нова Каледонија ) и го истражувал брегот на Нова Гвинеја. Тој го идентификувал местото на слетување на Ла Перузо на Ваникоре (еден од островите Санта Круз, дел од архипелагот Соломонови Острови ) и собрал бројни остатоци од неговиот брод. Патувањето продолжи со мапирање на делови од Каролинските Острови и Молука. „Астролаб“от се вратил во Марсеј на почетокот на 1829 година со импресивна колекција на хидрографски трудови и збирка зоолошки, ботанички и минералошки извештаи, кои значително влијаеле на научната анализа на овие региони. По оваа експедиција, Димон ги измислил имињата Микронезија и Меланезија, одвојувајќи ги овие пацифички култури и групи острови од Полинезија.

Здравјето му ослабело поради долгогодишната лоша исхрана. Тој страдал од проблеми со бубрезите и стомакот и напади на гихт. Во првите тринаесет години од бракот, од кои половината беа разделени, Адела и Жил добиле два сина. Првиот починал млад додека неговиот татко служел во Коквил, а вториот, кој исто така се викал Жил, по враќањето на татко му, починал откако не бил дома четири години.

Димон поминал некое време со своето семејство, пред да се врати во Париз, каде што бил унапреден во капетан и му наредиле да пишува извештаи за неговите патувања. Пет тома беа објавени на сметка на француската влада помеѓу 1832 и 1834 година. Во текот на тие години, Димон, кој веќе бил лош дипломат, станал поплашлив и лут поради неговата болест и ги загубил симпатиите на раководството на морнарицата. Во својот извештај, тој остро ги критикувал воените структури, неговите колеги, Француската академија на науките, па дури и кралот Луј Филип, бидејќи, според него, никој на експедицијата на „Астролаб“ не и го доделил признанието што го заслужува.

Во 1835 година, на Димон му било наредено да се врати во Тулон. Двете години поминати во Тулон ја одбележале загубата на нивната ќерка поради колера и раѓањето на нивниот син Емил, но и постојаните размислувања за трета експедиција на Тихиот Океан. Тој погледнал во дневникот на „Астролаб“ и нашол празно место во неговото истражување на Океанија во јануари 1837 година, му напишал на министерот за морнарицата, предлагајќи нова експедиција на Тихиот Океан.

Втора експедиција во „Астролаб“[уреди | уреди извор]

Кралот Луј Филип го одобрил планот, но наредил експедицијата да оди на Јужниот магнетен пол и да го присвои во име на Франција, а ако тоа не било можно, од француската експедиција, било побарано да стигне до 74 ° 34' ЈГШ и до која, Џејмс Веде и стигнал во 1823 година. На овој начин Франција станала дел од меѓународниот натпревар во поларните истражувања, заедно со САД и Велика Британија.

Димон првично бил незадоволен од промените на неговиот предлог, бидејќи не бил заинтересиран за поларните истражувања и ги претпочитал тропските предели. Но, набрзо неговата суета надвладеала бидејќи видел можност да постигне престижна задача. Два брода, „Астролаб“ и Зеле, биле подготвени за овие патувања во Тулон. За време на подготовките, Димон отишол во Лондон за да добие документација и да се сретне со океанографот на британскиот адмиралитет Френсис Бофор и претседателот на Кралското географско друштво Џон Вашингтон, двајцата цврсти поддржувачи на британските експедиции на Јужниот пол.

Првиот контакт со Антарктикот[уреди | уреди извор]

Морнарите од „Астролаб“ го кршат мразот, 6 февруари 1838 година.

„Астролаб“ и Зеле испловија од Тулон на 7 септември 1837 година, три недели подоцна од предвиденото со планот на Димон. Неговите цели биле да дојде што е можно појужно во тоа време во Веделовото Море, да помине низ Магелановиот теснец, да плови по брегот на Чиле и така да дојде во Океанија и да ги истражи британските колонии во Западна Австралија; да плови до Хобарт и да отплови до Нов Зеланд за да најде соодветно место за француските китоловци и да истражи место каде што може да се основа казнена колонија. По минување низ Индија, мисијата ќе плови по Кејп на Добрата надеж и ќе се врати во Франција.

На почетокот на патувањето, дел од екипажот учествувал во тепачка откако се опијанил и бил уапсен во Тенерифе. Во Рио де Жанеиро беше направена кратка пауза за да го симнат болниот офицер. Во првиот дел од патувањето имаше и проблеми со залихите, особено со расипано месо, што влијаеше на здравјето на екипажот. Кон крајот на ноември, бродовите стигнаа до преминот Магелан. Димон мислел дека има доволно време да го истражи преминот, со оглед на прецизните мапи нацртани од Филип Паркер, кралот од Бигл, помеѓу 1826 година и 1830 година, пред повторно да тргне на југ.

Две недели откако ја видоа првата санта мраз, „Астролаб“ и Зеле се најдоа опкружени со ледена обвивка на 1 јануари 1838 година. Истата ноќ, ледената покривка ги спречи бродовите да пловат на југ. Во следните два месеци, Димон очајно се обидувал да најде начин низ мразот да стигне до посакуваната географска широчина. Бродовите извесно време пловеа во каналот без мраз, но набрзо беа повторно заробени откако ветрот го промени правецот. Беа потребни пет дена за да се отвори преминот во ледената обвивка.

Откако стигнал до Јужните Оркнејски Острови, експедицијата се упатила кон Јужните Шетландски Острови и морето Брансфилд. И покрај маглата, тие пронајдоа парче земја само скицирана на мапа, која Димон ја нарече Земја на Луј-Филип (денес наречена Земја на Греам ), Архипелагот Џоанвил и островот Розамел (денес остров Андерсон ). Условите на бродот нагло се влошија: поголемиот дел од екипажот покажа очигледни симптоми на скорбут, а главната палуба беше покриена со чад од пожари на бродови и лоши мириси и стана неподнослива. На крајот на февруари 1838 г. Димон прифатил дека нема да може да оди понатаму на југ. Затоа им наредил на бродовите да отпловат до Талкахуан во Чиле, каде што основал привремена болница за морнарите кои боледуваат од скорбут.

Тихиот Oкеан[уреди | уреди извор]

Патот на последната експедиција на Димон

Во текот на месеците поминати во истражување на Тихиот Океан, експедициите често застануваа на различни полинезиски острови. За време на патувањето од Индија до Тасманија, Димон изгубил неколку членови на екипажот поради тропски болести и дизентерија (14 морнари и 3 офицери), но за самиот Димон најтешкиот момент бил додека експедицијата била во Валпараисо, каде што добил писмо од неговата сопруга која го информираше дека неговиот друг син починал од колера. Барањето на Адел Димон, тој да се врати дома се совпаднало со влошувањето на неговото здравје: Дајмон се повеќе страдаше од гихт и стомачни болки.

На 12 декември 1839 г. две корвети слетаа во Хобарт, каде што се грижеа за болни луѓе. Димон бил примен од Џон Френклин, гувернер на Тасманија и истражувач на Арктикот, бидејќи слушнал дека бродовите на американската експедиција предводена од Чарлс Вилкс се закотвени во Сиднеј и чекаат да се упатат кон југ.

Поради постојаното намалување на бројот на членовите на екипажот, кој беше десеткуван од болести, Димон изрази намера да оди на Антарктикот само со „Астролаб“ за да стигне до Јужниот магнетен пол на 140 степени југозападно. Но, капетанот Жаклин побара да се вработат вработени (најчесто дезертери од француски китоловец закотвен во Хобарт) и го убеди да ги преиспита своите намери. „Астролаб“ и Зеле испловија од Хобарт на 1 јануари 1840 година. Планот на Димон бил едноставен: да оди на југ, сè додека времето дозволувало.

Свртување кон југ[уреди | уреди извор]

Првите денови од ова патување беа обележани со пресекот од околу дваесет степени ЈГШ во југозападен правец. На бродовите имало повеќе тешкотии, вклучувајќи и губење на едно лице. Откако се пресели упоредник на 50 ° ЈГШ, времето одеднаш се влошило. Откако ќе ја преминете линијата на Антарктичката Конвергенција на 16ти Јануари 1840 год. на 60 ° ЈГШ тие го виделе првиот леденик, а два дена подоцна бродот бил опкружен со ледена маса. Ден 19 ти Јануари експедицијата го преминала Јужниот Поларник со прослава слична на онаа на екваторот, а на истиот ден го виделе и копното.

Двата брода полека пловеле На Запад, кружејќи околу ледената кора и 21.ЈануариВо попладневните часови во јануари, неколку членови на екипажот слетаа на карпест остров и го истакнаа нејзиниот Француски триколор. Димон ја нарече оваа точка Поант јеолоџи, а копното зад него Аделината Земја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jules-Sébastien-César Dumont d'Urville French explorer“. Britannica. Посетено на 16. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)(англиски)
  2. „Jules Dumont D'urville“. NZHistory, New Zealand history online. Посетено на 16. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)