110. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
110°
110. источен меридијан

110. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

110. источен меридијан образува голема кружница со 70. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 110. источен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 110°0′E / 90.000° СГШ; 110.000° ИГД / 90.000; 110.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
79°30′N 110°0′E / 79.500° СГШ; 110.000° ИГД / 79.500; 110.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
76°42′N 110°0′E / 76.700° СГШ; 110.000° ИГД / 76.700; 110.000 (Russia)  Русија Краснојарски крајТајмир
74°22′N 110°0′E / 74.367° СГШ; 110.000° ИГД / 74.367; 110.000 (Khatanga Gulf) Катангски Залив
74°0′N 110°0′E / 74.000° СГШ; 110.000° ИГД / 74.000; 110.000 (Russia)  Русија Краснојарски крај
73°42′N 110°0′E / 73.700° СГШ; 110.000° ИГД / 73.700; 110.000 (Khatanga Gulf) Катангски Залив
73°29′N 110°0′E / 73.483° СГШ; 110.000° ИГД / 73.483; 110.000 (Russia)  Русија Краснојарски крај, Јакутија — од 70°24′N 110°0′E / 70.400° СГШ; 110.000° ИГД / 70.400; 110.000 (Sakha Republic), Иркутска област — од 61°19′N 110°0′E / 61.317° СГШ; 110.000° ИГД / 61.317; 110.000 (Irkutsk Oblast), Јакутија — од 60°32′N 110°0′E / 60.533° СГШ; 110.000° ИГД / 60.533; 110.000 (Sakha Republic), Иркутска област — од 59°1′N 110°0′E / 59.017° СГШ; 110.000° ИГД / 59.017; 110.000 (Irkutsk Oblast), Бурјатија — од 56°58′N 110°0′E / 56.967° СГШ; 110.000° ИГД / 56.967; 110.000 (Buryatia),Забајкалски крај — од 51°37′N 110°0′E / 51.617° СГШ; 110.000° ИГД / 51.617; 110.000 (Zabaykalsky Krai)
49°12′N 110°0′E / 49.200° СГШ; 110.000° ИГД / 49.200; 110.000 (Mongolia) Монголија Монголија
42°38′N 110°0′E / 42.633° СГШ; 110.000° ИГД / 42.633; 110.000 (China)  Кина

Внатрешна Монголија – минува источно од Баотоу (при 40°39′N 109°50′E / 40.650° СГШ; 109.833° ИГД / 40.650; 109.833 (Baotou)), Шенси – од 39°11′N 110°0′E / 39.183° СГШ; 110.000° ИГД / 39.183; 110.000 (Shaanxi), Хубеј – од33°8′N 110°0′E / 33.133° СГШ; 110.000° ИГД / 33.133; 110.000 (Hubei), Шенси – од 32°50′N 110°0′E / 32.833° СГШ; 110.000° ИГД / 32.833; 110.000 (Shaanxi), Хубеј – од 32°31′N 110°0′E / 32.517° СГШ; 110.000° ИГД / 32.517; 110.000 (Hubei), Чунгкинг – од31°26′N 110°0′E / 31.433° СГШ; 110.000° ИГД / 31.433; 110.000 (Chongqing), Хубеј – од 30°52′N 110°0′E / 30.867° СГШ; 110.000° ИГД / 30.867; 110.000 (Hubei), Хунан – од 29°45′N 110°0′E / 29.750° СГШ; 110.000° ИГД / 29.750; 110.000 (Hunan), Гуангси – од 26°9′N 110°0′E / 26.150° СГШ; 110.000° ИГД / 26.150; 110.000 (Guangxi) – минувајќи западно од Guilin (при 25°16.9164′N 110°17.1834′E / 25.2819400° СГШ; 110.2863900° ИГД / 25.2819400; 110.2863900 (Guilin)), Гуангдунг – од 21°53′N 110°0′E / 21.883° СГШ; 110.000° ИГД / 21.883; 110.000 (Гуангдунг)

20°17′N 110°0′E / 20.283° СГШ; 110.000° ИГД / 20.283; 110.000 (South China Sea) Јужнокинеско Море Хајнански Залив
19°56′N 110°0′E / 19.933° СГШ; 110.000° ИГД / 19.933; 110.000 (China)  Кина Островот Хајнан
18°22′N 110°0′E / 18.367° СГШ; 110.000° ИГД / 18.367; 110.000 (South China Sea) Јужнокинеско Море
1°42′N 110°0′E / 1.700° СГШ; 110.000° ИГД / 1.700; 110.000 (Malaysia)  Малезија Саравак – на островот Борнео
1°18′N 110°0′E / 1.300° СГШ; 110.000° ИГД / 1.300; 110.000 (Indonesia)  Индонезија Западен Калимантан – на островот Борнео
1°17′S 110°0′E / 1.283° ЈГШ; 110.000° ИГД / -1.283; 110.000 (South China Sea) Јужнокинеско Море
1°43′S 110°0′E / 1.717° ЈГШ; 110.000° ИГД / -1.717; 110.000 (Indonesia)  Индонезија Западен Калимантан – на островот Борнео
1°54′S 110°0′E / 1.900° ЈГШ; 110.000° ИГД / -1.900; 110.000 (South China Sea) Јужнокинеско Море
2°57′S 110°0′E / 2.950° ЈГШ; 110.000° ИГД / -2.950; 110.000 (Java Sea) Јаванско Море
6°55′S 110°0′E / 6.917° ЈГШ; 110.000° ИГД / -6.917; 110.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Јава
7°53′S 110°0′E / 7.883° ЈГШ; 110.000° ИГД / -7.883; 110.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 110°0′E / 60.000° ЈГШ; 110.000° ИГД / -60.000; 110.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
66°38′S 110°0′E / 66.633° ЈГШ; 110.000° ИГД / -66.633; 110.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]