100. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
100°
100. западен меридијан
Ознака на 100. западен меридијан Козад, Небраска

100. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

100. западен меридијан претставува голема кружница со 80. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 100. западен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 100°0′W / 90.000° СГШ; 100.000° ЗГД / 90.000; -100.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
80°6′N 100°0′W / 80.100° СГШ; 100.000° ЗГД / 80.100; -100.000 (Canada)  Канада НунавутМијен
79°52′N 100°0′W / 79.867° СГШ; 100.000° ЗГД / 79.867; -100.000 (Peary Channel) Париев Канал
78°44′N 100°0′W / 78.733° СГШ; 100.000° ЗГД / 78.733; -100.000 (Canada)  Канада НунавутЕлеф Ригнес
77°48′N 100°0′W / 77.800° СГШ; 100.000° ЗГД / 77.800; -100.000 Неименувана водена површина
76°45′N 100°0′W / 76.750° СГШ; 100.000° ЗГД / 76.750; -100.000 (Canada)  Канада НунавутБерклиеви Острови и Батерст
74°59′N 100°0′W / 74.983° СГШ; 100.000° ЗГД / 74.983; -100.000 (Parry Channel) Париев Канал
73°57′N 100°0′W / 73.950° СГШ; 100.000° ЗГД / 73.950; -100.000 (Canada)  Канада НунавутПринц од Велс
71°52′N 100°0′W / 71.867° СГШ; 100.000° ЗГД / 71.867; -100.000 (M'Clintock Channel) Меклитоков Канал
70°35′N 100°0′W / 70.583° СГШ; 100.000° ЗГД / 70.583; -100.000 (Larsen Sound) Ларсенов Залив Минува источно од Гејтсхед, Нунавут,  Канада (при 70°35′N 100°9′W / 70.583° СГШ; 100.150° ЗГД / 70.583; -100.150 (Gateshead Island))
69°58′N 100°0′W / 69.967° СГШ; 100.000° ЗГД / 69.967; -100.000 (Victoria Strait) Викторински Проток
69°3′N 100°0′W / 69.050° СГШ; 100.000° ЗГД / 69.050; -100.000 (Canada)  Канада НунавутКралско Географско Друштво
68°57′N 100°0′W / 68.950° СГШ; 100.000° ЗГД / 68.950; -100.000 (Queen Maud Gulf) Кралицата Мод Минува источно од Хат, Нунавут,  Канада (при 68°18′N 100°2′W / 68.300° СГШ; 100.033° ЗГД / 68.300; -100.033 (Hat Island))
67°50′N 100°0′W / 67.833° СГШ; 100.000° ЗГД / 67.833; -100.000 (Canada)  Канада Нунавут, Манитоба — од 60°0′N 100°0′W / 60.000° СГШ; 100.000° ЗГД / 60.000; -100.000 (Manitoba)
49°0′N 100°0′W / 49.000° СГШ; 100.000° ЗГД / 49.000; -100.000 (United States (North Dakota))  САД Северна Дакота, Јужна Дакота — од 45°56′N 100°0′W / 45.933° СГШ; 100.000° ЗГД / 45.933; -100.000 (South Dakota), Небраска — од 43°0′N 100°0′W / 43.000° СГШ; 100.000° ЗГД / 43.000; -100.000 (Nebraska)
Kansas — from 40°0′N 100°0′W / 40.000° СГШ; 100.000° ЗГД / 40.000; -100.000 (Kansas), Оклахома — од 37°0′N 100°0′W / 37.000° СГШ; 100.000° ЗГД / 37.000; -100.000 (Oklahoma), границата меѓу Тексас/Оклахома — од 36°30′N 100°0′W / 36.500° СГШ; 100.000° ЗГД / 36.500; -100.000 (Texas / Oklahoma border), Тексас — од 34°34′N 100°0′W / 34.567° СГШ; 100.000° ЗГД / 34.567; -100.000 (Texas)
28°0′N 100°0′W / 28.000° СГШ; 100.000° ЗГД / 28.000; -100.000 (Mexico)  Мексико Коавила, Нов Леон — од 27°37′N 100°0′W / 27.617° СГШ; 100.000° ЗГД / 27.617; -100.000 (Nuevo León), Тамаулипас — од 23°24′N 100°0′W / 23.400° СГШ; 100.000° ЗГД / 23.400; -100.000 (Tamaulipas), Сан Луис Потоси — од 23°10′N 100°0′W / 23.167° СГШ; 100.000° ЗГД / 23.167; -100.000 (San Luis Potosí), Тамаулипас — од 22°54′N 100°0′W / 22.900° СГШ; 100.000° ЗГД / 22.900; -100.000 (Tamaulipas), Сан Луис Потоси — од 22°50′N 100°0′W / 22.833° СГШ; 100.000° ЗГД / 22.833; -100.000 (San Luis Potosí), Гванахуато — од 21°30′N 100°0′W / 21.500° СГШ; 100.000° ЗГД / 21.500; -100.000 (Guanajuato), Керетаро — од 21°12′N 100°0′W / 21.200° СГШ; 100.000° ЗГД / 21.200; -100.000 (Querétaro), Мексико — од 20°6′N 100°0′W / 20.100° СГШ; 100.000° ЗГД / 20.100; -100.000 (Mexico State), Гереро — од 18°35′N 100°0′W / 18.583° СГШ; 100.000° ЗГД / 18.583; -100.000 (Guerro)
16°54′N 100°0′W / 16.900° СГШ; 100.000° ЗГД / 16.900; -100.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 100°0′W / 60.000° ЈГШ; 100.000° ЗГД / -60.000; -100.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
71°55′S 100°0′W / 71.917° ЈГШ; 100.000° ЗГД / -71.917; -100.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија

САД[уреди | уреди извор]

Дел од границата помеѓу Тексас и Оклахома е определена со 100. зпаден меридијан.

Во Соединетите Американски Држави, 100. западен меридијан ја определува источната граница на Тексас со Оклахома (која е определена со Адамс-Ониевиот договор во 1819 година, кој ја определи границата меѓу Нова Шпанија и САД меѓу Црвената река и Арканзас ). Доџ Сити, Канзас е токму на пресекот на реката Арканзас и 100. западен меридијан.

Во централниот дел на Големите Рамнини, меридијанот грубо ја означува западната граница на нормалниот дострел на влажениот воздух од Мексиканскиот Залив и приближната граница (иако некои области ја поместуваат границата малку подалеку од исток) меѓу полусувата клима на запад и влажната континетална клима (северно од околу 37° С ) и влажната суптропска клима (јужно од околу 37° С ) . Земјоделството западно од меридијанот обично се потпира на наводнување. Историски гледано, меридијанот често се зема како груба граница меѓу источните и западни Соединетите Држави. Населувањето на белците, на запад по Американската граѓанска војна, започнува во текот на 1870-тите години.

Ознака на американскиот автопат 30 во Козад, Небраска, го означува местото каде што 100. западен меридијан се вкрстува со Орегонската патека, Пони Експрес, трансконтиненталната железница и автопатот Линколн.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Книгата Преку стотиот меридијан од Валас Стегнер, е биографија на Џон Весли Пауел, истражувач на американскиот Запад.

Песната " На стотиот меридијан " на Трагичниот Хип се однесува на 100. западен меридијан, посебно во Канада, и од таа причина традиционално се смета за границата „каде што почнуваат големите низини“.

Поврзано[уреди | уреди извор]