10. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
10°
10. источен меридијан

10. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Африка, Атлантскиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

10. источен меридијан образува голема кружница со 170. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на Северниот Пол и тргнувајќи на југ до Јужниот Пол, 10. источен меридијан поминува преку:

Координати Земја, територија или море Белешки
90°0′N 10°0′E / 90.000° СГШ; 10.000° ИГД / 90.000; 10.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
81°5′N 10°0′E / 81.083° СГШ; 10.000° ИГД / 81.083; 10.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
64°5′N 10°0′E / 64.083° СГШ; 10.000° ИГД / 64.083; 10.000 (Norway)  Норвешка Минуива низ Стокоја во Јужен Тренделаг. Напуштајќи го копното 3 км југозападно од Ставерн во Вестфол.
58°58′N 10°0′E / 58.967° СГШ; 10.000° ИГД / 58.967; 10.000 (Skagerrak) Скагерак
57°35′N 10°0′E / 57.583° СГШ; 10.000° ИГД / 57.583; 10.000 (Denmark)  Данска Севернојитландски Остров, Јитландскиот Полуостров и островите Фин и Алс
54°43′N 10°0′E / 54.717° СГШ; 10.000° ИГД / 54.717; 10.000 (Germany)  Германија Минува низ центарот / на стариот град Хамбург
47°29′N 10°0′E / 47.483° СГШ; 10.000° ИГД / 47.483; 10.000 (Austria)  Австрија
46°54′N 10°0′E / 46.900° СГШ; 10.000° ИГД / 46.900; 10.000 (Switzerland)  Швајцарија
46°17′N 10°0′E / 46.283° СГШ; 10.000° ИГД / 46.283; 10.000 (Italy)  Италија
44°3′N 10°0′E / 44.050° СГШ; 10.000° ИГД / 44.050; 10.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Минува источно од островот Капраја,  Италија
Минува западно од островите Елба и Пијаноза,  Италија
Минува источно од островот Сардинија,  Италија
37°15′N 10°0′E / 37.250° СГШ; 10.000° ИГД / 37.250; 10.000 (Tunisia) Тунис Тунис
30°28′N 10°0′E / 30.467° СГШ; 10.000° ИГД / 30.467; 10.000 (Libya)  Либија
25°23′N 10°0′E / 25.383° СГШ; 10.000° ИГД / 25.383; 10.000 (Algeria)  Алжир
22°22′N 10°0′E / 22.367° СГШ; 10.000° ИГД / 22.367; 10.000 (Niger)  Нигер
13°10′N 10°0′E / 13.167° СГШ; 10.000° ИГД / 13.167; 10.000 (Nigeria) Нигерија Нигерија
6°54′N 10°0′E / 6.900° СГШ; 10.000° ИГД / 6.900; 10.000 (Cameroon)  Камерун
2°10′N 10°0′E / 2.167° СГШ; 10.000° ИГД / 2.167; 10.000 (Equatorial Guinea)  Екваторска Гвинеја
1°0′N 10°0′E / 1.000° СГШ; 10.000° ИГД / 1.000; 10.000 (Gabon)  Габон
2°47′S 10°0′E / 2.783° ЈГШ; 10.000° ИГД / -2.783; 10.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 10°0′E / 60.000° ЈГШ; 10.000° ИГД / -60.000; 10.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
69°53′S 10°0′E / 69.883° ЈГШ; 10.000° ИГД / -69.883; 10.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]