Вестфол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на округот Вестфол
Местоположбата на округот во Норвешка

Вестфол (норвешки: Vestfold) е округ во јужниот дел на Норвешка. Административен центар е Тенсберг. Бројот на жителите во Вестфол според пописот од 2013 година изнеусва 239.907 а површината 2.224 км².

Грбот потекнува од 1970 година и има златна средновековна круна од династијата Инглинг.