Јужен Тренделаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грбот на округот Јужен Тренделаг
Местоположбата на округот во Норвешка

Јужен Тренделаг (норвешки: Sør-Trøndelag) е округ во средишниот дел на Норвешка. Административен центар е Трондхејм. Бројот на жители во Јужен Тренделаг според пописот извршен во 2004 година изнесувал 270.266, а површината 18.848 км².