40. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
40°
40. јужен напоредник

40. јужен напоредник (40° ЈГШ) — напоредник кој лежи 40 степени јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот и Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Почнувајќи од нултиот меридијан, па кон исток, напоредникот 40° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
40°0′S 0°0′E / 40.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -40.000; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
40°0′S 20°0′E / 40.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -40.000; 20.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
40°0′S 143°53′E / 40.000° ЈГШ; 143.883° ИГД / -40.000; 143.883 (Australia) Австралија Австралија ТасманијаКингов Остров
40°0′S 144°7′E / 40.000° ЈГШ; 144.117° ИГД / -40.000; 144.117 (Басов Проток) Басов Проток
40°0′S 147°53′E / 40.000° ЈГШ; 147.883° ИГД / -40.000; 147.883 (Australia) Австралија Австралија ТасманијаФлиндерсов Остров
40°0′S 148°17′E / 40.000° ЈГШ; 148.283° ИГД / -40.000; 148.283 (Тихи Океан) Тихи Океан Тасманово Море
40°0′S 175°3′E / 40.000° ЈГШ; 175.050° ИГД / -40.000; 175.050 (New Zealand) Нов Зеланд Нов Зеланд Северен Остров
40°0′S 176°54′E / 40.000° ЈГШ; 176.900° ИГД / -40.000; 176.900 (Тихи Океан) Тихи Океан
40°0′S 73°42′W / 40.000° ЈГШ; 73.700° ЗГД / -40.000; -73.700 (Chile)  Чиле
40°0′S 71°40′W / 40.000° ЈГШ; 71.667° ЗГД / -40.000; -71.667 (Argentina)  Аргентина
40°0′S 62°20′W / 40.000° ЈГШ; 62.333° ЗГД / -40.000; -62.333 (Тихи Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]