Прејди на содржината

70. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
70°
70. западен меридијан

70. западен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол низ Северноледениот Океан, Северна Америка, Атлантскиот Океан, Карипско Море, Јужна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

70. западен меридијан претставува голема кружница со 110. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се кон југ до Јужниот Пол, 70. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 70°0′W / 90.000° СГШ; 70.000° ЗГД / 90.000; -70.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
83°7′N 70°0′W / 83.117° СГШ; 70.000° ЗГД / 83.117; -70.000 (Canada)  Канада НунавутЕлсмир
80°14′N 70°0′W / 80.233° СГШ; 70.000° ЗГД / 80.233; -70.000 (Nares Strait) Нерсов Проток
78°47′N 70°0′W / 78.783° СГШ; 70.000° ЗГД / 78.783; -70.000 (Greenland)  Гренланд Копно, Апат и Волстенхолмов Остров
76°24′N 70°0′W / 76.400° СГШ; 70.000° ЗГД / 76.400; -70.000 (Baffin Bay) Бафинов Залив
70°51′N 70°0′W / 70.850° СГШ; 70.000° ЗГД / 70.850; -70.000 (Canada)  Канада НунавутБафинов Остров
62°45′N 70°0′W / 62.750° СГШ; 70.000° ЗГД / 62.750; -70.000 (Hudson Strait) Хадсонов Проток
62°34′N 70°0′W / 62.567° СГШ; 70.000° ЗГД / 62.567; -70.000 (Canada)  Канада НунавутХај Блаф
62°33′N 70°0′W / 62.550° СГШ; 70.000° ЗГД / 62.550; -70.000 (Hudson Strait) Хадсонов Проток
61°1′N 70°0′W / 61.017° СГШ; 70.000° ЗГД / 61.017; -70.000 (Canada)  Канада НунавутДијана
60°57′N 70°0′W / 60.950° СГШ; 70.000° ЗГД / 60.950; -70.000 (Diana Bay) Дијана
60°50′N 70°0′W / 60.833° СГШ; 70.000° ЗГД / 60.833; -70.000 (Canada)  Канада Квебек
47°42′N 70°0′W / 47.700° СГШ; 70.000° ЗГД / 47.700; -70.000 (Saint Lawrence River) Сен Лорен
47°30′N 70°0′W / 47.500° СГШ; 70.000° ЗГД / 47.500; -70.000 (Canada)  Канада Квебек
46°40′N 70°0′W / 46.667° СГШ; 70.000° ЗГД / 46.667; -70.000 (United States)  САД Мејн
43°43′N 70°0′W / 43.717° СГШ; 70.000° ЗГД / 43.717; -70.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Мејнски Залив
41°58′N 70°0′W / 41.967° СГШ; 70.000° ЗГД / 41.967; -70.000 (United States)  САД МасачусетсКејп Код и Мономој
41°33′N 70°0′W / 41.550° СГШ; 70.000° ЗГД / 41.550; -70.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Нантакетски Залив
41°19′N 70°0′W / 41.317° СГШ; 70.000° ЗГД / 41.317; -70.000 (United States)  САД МасачусетсНантакет
41°14′N 70°0′W / 41.233° СГШ; 70.000° ЗГД / 41.233; -70.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
19°41′N 70°0′W / 19.683° СГШ; 70.000° ЗГД / 19.683; -70.000 (Dominican Republic)  Доминиканска Република Островот Хиспаниола – минува западно од Санто Доминго (при 18°29′N 69°54′W / 18.483° СГШ; 69.900° ЗГД / 18.483; -69.900 (Santo Domingo))
18°25′N 70°0′W / 18.417° СГШ; 70.000° ЗГД / 18.417; -70.000 (Caribbean Sea) Карипско Море
12°35′N 70°0′W / 12.583° СГШ; 70.000° ЗГД / 12.583; -70.000 (Aruba)  Аруба
12°28′N 70°0′W / 12.467° СГШ; 70.000° ЗГД / 12.467; -70.000 (Caribbean Sea) Карипско Море
12°11′N 70°0′W / 12.183° СГШ; 70.000° ЗГД / 12.183; -70.000 (Venezuela)  Венецуела
6°53′N 70°0′W / 6.883° СГШ; 70.000° ЗГД / 6.883; -70.000 (Colombia)  Колумбија
0°34′N 70°0′W / 0.567° СГШ; 70.000° ЗГД / 0.567; -70.000 (Brazil)  Бразил Амазон
0°12′S 70°0′W / 0.200° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -0.200; -70.000 (Colombia)  Колумбија
4°10′S 70°0′W / 4.167° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -4.167; -70.000 (Peru)  Перу Лорето – околу 16 км
4°19′S 70°0′W / 4.317° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -4.317; -70.000 (Brazil)  Бразил Амазон, Акре – од 8°20′S 70°0′W / 8.333° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -8.333; -70.000 (Acre))
10°58′S 70°0′W / 10.967° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -10.967; -70.000 (Peru)  Перу Мадре де Диос, Пуно – од 13°9′S 70°0′W / 13.150° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -13.150; -70.000 (Puno)), Такна – од 17°7′S 70°0′W / 17.117° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -17.117; -70.000 (Tacna))
18°16′S 70°0′W / 18.267° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -18.267; -70.000 (Chile)  Чиле
29°19′S 70°0′W / 29.317° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -29.317; -70.000 (Argentina)  Аргентина Околу 8 км
29°24′S 70°0′W / 29.400° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -29.400; -70.000 (Chile)  Чиле
30°23′S 70°0′W / 30.383° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -30.383; -70.000 (Argentina)  Аргентина
32°52′S 70°0′W / 32.867° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -32.867; -70.000 (Chile)  Чиле Околу 8 км
32°56′S 70°0′W / 32.933° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -32.933; -70.000 (Argentina)  Аргентина
33°16′S 70°0′W / 33.267° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -33.267; -70.000 (Chile)  Чиле
34°17′S 70°0′W / 34.283° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -34.283; -70.000 (Argentina)  Аргентина
52°0′S 70°0′W / 52.000° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -52.000; -70.000 (Chile)  Чиле
52°33′S 70°0′W / 52.550° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -52.550; -70.000 (Straits of Magellan) Магеланов Проток
52°50′S 70°0′W / 52.833° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -52.833; -70.000 (Chile)  Чиле Голем Остров на Земјата и Огнот, Томпсонов остров, Ватерман и Осте
55°22′S 70°0′W / 55.367° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -55.367; -70.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 70°0′W / 60.000° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -60.000; -70.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
69°17′S 70°0′W / 69.283° ЈГШ; 70.000° ЗГД / -69.283; -70.000 (Antarctica) Антарктик Александров Остров и копно – Аргентински Антарктик присвоена од  Аргентина, Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]