115. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
115°
115. западен меридијан

115. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

115. западен меридијан претставува голема кружница со 65. источен меридијан.

Помеѓу екваторот и 60. јужен напоредник се оформува источната граница на Јужнопацифичката зона без јадрено оружје во и западната граница на Латиноамериканската зона без јадрено оружје.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се кон југ до Јужниот Пол, 115. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 115°0′W / 90.000° СГШ; 115.000° ЗГД / 90.000; -115.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
77°58′N 115°0′W / 77.967° СГШ; 115.000° ЗГД / 77.967; -115.000 (Canada)  Канада Северозападни ТериторииБроков Остров
77°55′N 115°0′W / 77.917° СГШ; 115.000° ЗГД / 77.917; -115.000 (Ballantyne Strait) Балантајнов Проток
77°19′N 115°0′W / 77.317° СГШ; 115.000° ЗГД / 77.317; -115.000 Неименувана водена површина Минува западно од Смарагден Остров, Северозападни Територии,  Канада при 76°47′N 114°50′W / 76.783° СГШ; 114.833° ЗГД / 76.783; -114.833 (Emerald Island)
76°28′N 115°0′W / 76.467° СГШ; 115.000° ЗГД / 76.467; -115.000 (Canada)  Канада Северозападни ТериторииМелвилов Остров
74°58′N 115°0′W / 74.967° СГШ; 115.000° ЗГД / 74.967; -115.000 (M'Clure Strait) Меклуров Проток
73°18′N 115°0′W / 73.300° СГШ; 115.000° ЗГД / 73.300; -115.000 (Canada)  Канада Северозападни ТериторииВикторин Остров
70°36′N 115°0′W / 70.600° СГШ; 115.000° ЗГД / 70.600; -115.000 (Prince Albert Sound) Принц Алберт
70°17′N 115°0′W / 70.283° СГШ; 115.000° ЗГД / 70.283; -115.000 (Canada)  Канада Северозападни ТериторииВикторин Остров, Нунавут — при 70°0′N 115°0′W / 70.000° СГШ; 115.000° ЗГД / 70.000; -115.000 (Nunavut), Викторин Остров
68°52′N 115°0′W / 68.867° СГШ; 115.000° ЗГД / 68.867; -115.000 (Dolphin and Union Strait) Делфин и Униски Проток
70°17′N 115°0′W / 70.283° СГШ; 115.000° ЗГД / 70.283; -115.000 (Canada)  Канада Нунавут - копно
68°10′N 115°0′W / 68.167° СГШ; 115.000° ЗГД / 68.167; -115.000 (Coronation Gulf) Крунисувачки Залив
67°48′N 115°0′W / 67.800° СГШ; 115.000° ЗГД / 67.800; -115.000 (Canada)  Канада Нунавут, Северозападни Територии — од 66°16′N 115°0′W / 66.267° СГШ; 115.000° ЗГД / 66.267; -115.000 (Nunavut), минува низ Големо Ропско Езеро, Алберта — од 60°0′N 115°0′W / 60.000° СГШ; 115.000° ЗГД / 60.000; -115.000 (Alberta), Британска Колумбија — од 50°34′N 115°0′W / 50.567° СГШ; 115.000° ЗГД / 50.567; -115.000 (British Columbia)
49°0′N 115°0′W / 49.000° СГШ; 115.000° ЗГД / 49.000; -115.000 (United States)  САД Монтана, Ајдахо — од 46°58′N 115°0′W / 46.967° СГШ; 115.000° ЗГД / 46.967; -115.000 (Idaho), Невада — од 42°0′N 115°0′W / 42.000° СГШ; 115.000° ЗГД / 42.000; -115.000 (Nevada), источно од Лас Вегас при 36°10′N 115°8′W / 36.167° СГШ; 115.133° ЗГД / 36.167; -115.133, Калифорнија — од 35°17′N 115°0′W / 35.283° СГШ; 115.000° ЗГД / 35.283; -115.000 (California)
32°42′N 115°0′W / 32.700° СГШ; 115.000° ЗГД / 32.700; -115.000 (Mexico)  Мексико, Сонора — околу 12 км од 32°18′N 115°0′W / 32.300° СГШ; 115.000° ЗГД / 32.300; -115.000 (Sonara), Долна Калифорнија — од 32°11′N 115°0′W / 32.183° СГШ; 115.000° ЗГД / 32.183; -115.000 (Baja California), Сонора — околу 2 км од 31°59′N 115°0′W / 31.983° СГШ; 115.000° ЗГД / 31.983; -115.000 (Sonara), Долна Калифорнија — од 31°56′N 115°0′W / 31.933° СГШ; 115.000° ЗГД / 31.933; -115.000 (Baja California)
29°23′N 115°0′W / 29.383° СГШ; 115.000° ЗГД / 29.383; -115.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Себастијан Визциано, источно од Седрос,  Мексико при 38°10′N 115°9′W / 38.167° СГШ; 115.150° ЗГД / 38.167; -115.150 (Cedros Island)
27°50′N 115°0′W / 27.833° СГШ; 115.000° ЗГД / 27.833; -115.000 (Mexico)  Мексико Јужна Долна Калифорнија
27°43′N 115°0′W / 27.717° СГШ; 115.000° ЗГД / 27.717; -115.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Западно од Кларион,  Мексико при 18°21′N 114°47′W / 18.350° СГШ; 114.783° ЗГД / 18.350; -114.783 (Clarion Island)
60°0′S 115°0′W / 60.000° ЈГШ; 115.000° ЗГД / -60.000; -115.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
74°2′S 115°0′W / 74.033° ЈГШ; 115.000° ЗГД / -74.033; -115.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија

Поврзано[уреди | уреди извор]