80. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
80°
80. западен меридијан

80. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северниот Леден Океан, Северна Америка, Атлантскиот Океан, Карипското Море, Средна Америка, Јужна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

На Антарктикот, меридијанот ја дефинира западната граница на британската присвоена територија на Антарктикот и поминува низ присвоената територија на Чиле - двете присвоени територии се преклопуваат.

80. западен меридијан образува голема кружница со 100. источен меридијан.

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се кон југ до Јужниот Пол, 80. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 80°0′W / 90.000° СГШ; 80.000° ЗГД / 90.000; -80.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
82°56′N 80°0′W / 82.933° СГШ; 80.000° ЗГД / 82.933; -80.000 (Canada)  Канада НунавутЕлсмир
76°14′N 80°0′W / 76.233° СГШ; 80.000° ЗГД / 76.233; -80.000 (Jones Sound) Џонсов Залив Минува западно од Кобург, Нунавут,  Канада (при 75°52′N 79°45′W / 75.867° СГШ; 79.750° ЗГД / 75.867; -79.750 (Coburg Island))
75°33′N 80°0′W / 75.550° СГШ; 80.000° ЗГД / 75.550; -80.000 (Canada)  Канада НунавутДевон и Филпотс
74°50′N 80°0′W / 74.833° СГШ; 80.000° ЗГД / 74.833; -80.000 (Baffin Bay) Бафинов Залив
73°44′N 80°0′W / 73.733° СГШ; 80.000° ЗГД / 73.733; -80.000 (Canada)  Канада НунавутБајлот
72°53′N 80°0′W / 72.883° СГШ; 80.000° ЗГД / 72.883; -80.000 (Eclipse Sound) Еклипсов Залив
72°31′N 80°0′W / 72.517° СГШ; 80.000° ЗГД / 72.517; -80.000 (Canada)  Канада НунавутРагед и Бафинов Остров
69°57′N 80°0′W / 69.950° СГШ; 80.000° ЗГД / 69.950; -80.000 (Murray Maxwell Bay) Мјуреј Максвел
72°31′N 80°0′W / 72.517° СГШ; 80.000° ЗГД / 72.517; -80.000 (Canada)  Канада НунавутЏенс Манк
69°30′N 80°0′W / 69.500° СГШ; 80.000° ЗГД / 69.500; -80.000 (Foxe Basin) Фоксов Залив
65°30′N 80°0′W / 65.500° СГШ; 80.000° ЗГД / 65.500; -80.000 (Foxe Channel) Фоксов Канал Минува источно од Саутхемптон, Нунавут,  Канада (при 63°46′N 80°9′W / 63.767° СГШ; 80.150° ЗГД / 63.767; -80.150 (Southampton Island))
63°4′N 80°0′W / 63.067° СГШ; 80.000° ЗГД / 63.067; -80.000 (Hudson Bay) Хадсонов Залив
62°19′N 80°0′W / 62.317° СГШ; 80.000° ЗГД / 62.317; -80.000 (Canada)  Канада НунавутМанселов Остров
61°43′N 80°0′W / 61.717° СГШ; 80.000° ЗГД / 61.717; -80.000 (Hudson Bay) Хадсонов Залив
59°53′N 80°0′W / 59.883° СГШ; 80.000° ЗГД / 59.883; -80.000 (Canada)  Канада НунавутГилморов Остров
59°48′N 80°0′W / 59.800° СГШ; 80.000° ЗГД / 59.800; -80.000 (Hudson Bay) Хадсонов Залив Минува западно ос Сплит, Нунавут,  Канада
56°19′N 80°0′W / 56.317° СГШ; 80.000° ЗГД / 56.317; -80.000 (Canada)  Канада НунавутКугонг и Флаерти
55°54′N 80°0′W / 55.900° СГШ; 80.000° ЗГД / 55.900; -80.000 (Hudson Bay) Хадсонов Залив
54°41′N 80°0′W / 54.683° СГШ; 80.000° ЗГД / 54.683; -80.000 (James Bay) Џејмсов Залив
53°23′N 80°0′W / 53.383° СГШ; 80.000° ЗГД / 53.383; -80.000 (Canada)  Канада НунавутСеверен Близначки Остров
53°14′N 80°0′W / 53.233° СГШ; 80.000° ЗГД / 53.233; -80.000 (James Bay) Џејмсов Залив Минува западно од Јужен Близначки Остров, Нунавут,  Канада (при 53°7′N 79°56′W / 53.117° СГШ; 79.933° ЗГД / 53.117; -79.933 (South Twin Island))
51°14′N 80°0′W / 51.233° СГШ; 80.000° ЗГД / 51.233; -80.000 (Canada)  Канада Онтарио
42°48′N 80°0′W / 42.800° СГШ; 80.000° ЗГД / 42.800; -80.000 (Lake Erie) Ири
42°10′N 80°0′W / 42.167° СГШ; 80.000° ЗГД / 42.167; -80.000 (United States)  САД Пенсилванија — минува низ Питсбург (при 40°26′N 80°0′W / 40.433° СГШ; 80.000° ЗГД / 40.433; -80.000 (Pittsburgh)), Западна Вирџинија — од 39°43′N 80°0′W / 39.717° СГШ; 80.000° ЗГД / 39.717; -80.000 (West Virginia), Вирџинија — од 38°0′N 80°0′W / 38.000° СГШ; 80.000° ЗГД / 38.000; -80.000 (Virginia), Северна Каролина — од 36°32′N 80°0′W / 36.533° СГШ; 80.000° ЗГД / 36.533; -80.000 (North Carolina), Јужна Каролина — од 34°48′N 80°0′W / 34.800° СГШ; 80.000° ЗГД / 34.800; -80.000 (South Carolina), минува низ Чарлстон, Јужна Каролина (при 32°52′N 80°0′W / 32.867° СГШ; 80.000° ЗГД / 32.867; -80.000 (Charleston))
32°37′N 80°0′W / 32.617° СГШ; 80.000° ЗГД / 32.617; -80.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Минува источно од Флорида,  САД (при 26°42′N 80°1′W / 26.700° СГШ; 80.017° ЗГД / 26.700; -80.017 (Palm Beach)), минува низ атолот Кеј Сал Банк,  Бахами (при 24°4′N 80°0′W / 24.067° СГШ; 80.000° ЗГД / 24.067; -80.000 (Cay Sal Bank))
23°3′N 80°0′W / 23.050° СГШ; 80.000° ЗГД / 23.050; -80.000 (Cuba)  Куба
21°44′N 80°0′W / 21.733° СГШ; 80.000° ЗГД / 21.733; -80.000 (Caribbean Sea) Карипско Море
19°43′N 80°0′W / 19.717° СГШ; 80.000° ЗГД / 19.717; -80.000 (Cayman Islands)  Кајмански Острови Островот Мал Кајман
19°42′N 80°0′W / 19.700° СГШ; 80.000° ЗГД / 19.700; -80.000 (Caribbean Sea) Карипско Море
9°20′N 80°0′W / 9.333° СГШ; 80.000° ЗГД / 9.333; -80.000 (Panama) Панама Панама
8°26′N 80°0′W / 8.433° СГШ; 80.000° ЗГД / 8.433; -80.000 (Gulf of Panama) Панамски Залив
7°31′N 80°0′W / 7.517° СГШ; 80.000° ЗГД / 7.517; -80.000 (Panama) Панама Панама Минува низ врвот на Азуерски Полуостров
7°28′N 80°0′W / 7.467° СГШ; 80.000° ЗГД / 7.467; -80.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
0°49′N 80°0′W / 0.817° СГШ; 80.000° ЗГД / 0.817; -80.000 (Ecuador)  Еквадор Копното, островот Пуна, и повторно низ копното
4°22′S 80°0′W / 4.367° ЈГШ; 80.000° ЗГД / -4.367; -80.000 (Peru)  Перу Пиура, Ламбајеке — од 5°41′S 80°0′W / 5.683° ЈГШ; 80.000° ЗГД / -5.683; -80.000 (Lambayeque)
6°44′S 80°0′W / 6.733° ЈГШ; 80.000° ЗГД / -6.733; -80.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува меѓу Десвентурадски Острови,  Чиле (при 26°19′S 80°0′W / 26.317° ЈГШ; 80.000° ЗГД / -26.317; -80.000 (Desventuradas Islands)), минува меѓу Хуан Фернандес,  Чиле (при 33°40′S 80°0′W / 33.667° ЈГШ; 80.000° ЗГД / -33.667; -80.000 (Juan Fernández Islands))
60°0′S 80°0′W / 60.000° ЈГШ; 80.000° ЗГД / -60.000; -80.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
73°2′S 80°0′W / 73.033° ЈГШ; 80.000° ЗГД / -73.033; -80.000 (Antarctica) Антарктик Ја определува западната граница на Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство и минува низ Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле

Поврзано[уреди | уреди извор]