Големо Ропско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Големо Ропско Езеро
Great Slave Lake
Great Slave Lake Sat.jpg
Големото Ропско Езеро
Great Slave Lake.svg
Мапа на Големото Ропско Езеро и езерото Атабаска
Подрачје Северозападни Територии
Координати 61°40′ СГШ 114°00′ ЗГД / 
Вид на езеро остаток од пространо ледничко езеро
Главни приливи Хеј, Ропска Река
Главни истеци Мекензи
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}971.000 km2 (374.905 sq mi) км2
Сливни земји Canada
Најг. должина 480 km (300 mi)[се бара извор] км
Најг. ширина 109 km (68 mi)[се бара извор] км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}27.200 km2 (10.502 sq mi) км2
Прос. длабочина 41 m (135 ft) м
Најг. длабочина 614 m (2,014 ft) м
Зафатнина 1,580 km3 (380 cu mi) км3
Брег 3,057 km (1,900 mi) км
Надм. височина 156 m (512 ft) м
Замрзнато ноември - средина на јуни

Големото Ропско Езеро (англиски: Great Slave Lake) — второ според големина езеро во Канада и главен резервоар на вода на сливот на реката Мекензи. Езерото има неправилен облик, со широки заливи, голем број острови и карпести брегови, главно обраснати со шума. Се наоѓа на границата меѓу старата камена маса на Канадскиот штит и новите слоеви се наоѓаат под канадската прерија/Great Plains. На Големото Ропско Езеро оваа поделба е направена со голем залив кој од северната страна на брегот се шири кон север. Малкубројните жители живеат од риболов на езерото. Во околината на езерото се наоѓа и гратчето Јелоунајф, во близина на рудникот за злато на северниот езерски ракав, исто како и неколку помали туристички излетнички места. Најголема притока е Ропската Река, која се влева на јужниот брег и донесува вода од езерото Атабаска и реката Пис. Реката Мекензи истекува на југозападниот дел на езерото и го претставува единствениот езерски одвод. Езерото зиме замрзнува, а без мраз е четири месеци во годината.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schertzer, William M.; Rouse, Wayne R.; Blanken, Peter D.; Walker. Over-Lake Meteorology and Estimated Bulk Heat Exchange of Great Slave Lake in 1998 and 1999 (pdf). „Journal of Hydrometeorology“ (American Meteorological Society) том  4: 650. http://www.colorado.edu/geography/blanken/PDF%20Copies%20of%20my%20papers/Over-lake%20meteorology%20and%20estimated%20bulk%20heat%20exchange%20of%20Great%20Slave%20Lake%20in%201998%20and%201999.pdf. конс. 21 јануари 2011 г. „The surface area of Great Slave Lake is 27 200 km2 with a total volume of 1070 km3 (van der Leeden et al. 1990).“. 

Литература[уреди | уреди извор]

  • Canada. (1981). Sailing directions, Great Slave Lake and Mackenzie River. Ottawa: Dept. of Fisheries and Oceans. ISBN 0660110229
  • Gibson, J. J., Prowse, T. D., & Peters, D. L. (2006). Partitioning impacts of climate and regulation on water level variability in Great Slave Lake. Journal of Hydrology. 329 (1), 196.
  • Hicks, F., Chen, X., & Andres, D. (1995). Effects of ice on the hydraulics of Mackenzie River at the outlet of Great Slave Lake, N.W.T.: A case study. Canadian Journal of Civil Engineering. Revue Canadienne De G̐ưenie Civil. 22 (1), 43.
  • Kasten, H. (2004). The captain's course secrets of Great Slave Lake. Edmonton: H. Kasten. ISBN 097366410X
  • Jenness, R. (1963). Great Slave Lake fishing industry. Ottawa: Northern Co-ordination and Research Centre. Dept. of Northern Affairs and National Resources.
  • Keleher, J. J. (1972). Supplementary information regarding exploitation of Great Slave Lake salmonid community. Winnipeg: Fisheries Research Board, Freshwater Institute.
  • Mason, J. A. (1946). Notes on the Indians of the Great Slave Lake area. New Haven: Published for the Department of Anthropology, Yale University, by the Yale University Press.
  • Sirois, J., Fournier, M. A., & Kay, M. F. (1995). The colonial waterbirds of Great Slave Lake, Northwest Territories an annotated atlas. Ottawa, Ont: Canadian Wildlife Service. ISBN 0662238842