10. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
10°
10. северен напоредник
10. сверен напоредник (со црвено) низ дел од границата помеѓу Сиера Леоне и Гвинеја.

10. северен напоредник (10° СГШ) — напоредник кој се протега на 10 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Африка, Индискиот Океан, Индискиот Потконтинент, Југоисточна Азија, Тихиот Океан, Средна Америка, Јужна Америка и Атлантскиот Океан.

На оваа географскса ширина сонцето е видливо 12 часа и 43 минути за време на летната долгодневица и 11 часа и 33 минути за време на зимската краткодневница.[1]

На 21 јуни сонцето достигнува најголема висина од 103,44 степени, а на 21 декември достигнува 56,56 степени.

Дел од границата помеѓу Гвинеја и Сиера Леоне е определен од овој напоредник.

По овој напоредник е наречен Десетстепенскиот Проток во Индискиот Океан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 10° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
10°0′N 0°0′E / 10.000° СГШ; 0.000° ИГД / 10.000; 0.000 (нулти меридијан) Гана Гана
10°0′N 0°21′E / 10.000° СГШ; 0.350° ИГД / 10.000; 0.350 (Того)  Того
10°0′N 1°21′E / 10.000° СГШ; 1.350° ИГД / 10.000; 1.350 (Бенин)  Бенин
10°0′N 3°37′E / 10.000° СГШ; 3.617° ИГД / 10.000; 3.617 (Нигерија) Нигерија Нигерија
10°0′N 13°15′E / 10.000° СГШ; 13.250° ИГД / 10.000; 13.250 (Камерун)  Камерун
10°0′N 14°17′E / 10.000° СГШ; 14.283° ИГД / 10.000; 14.283 (Чад) Чад Чад
10°0′N 14°32′E / 10.000° СГШ; 14.533° ИГД / 10.000; 14.533 (Камерун)  Камерун
10°0′N 15°41′E / 10.000° СГШ; 15.683° ИГД / 10.000; 15.683 (Чад) Чад Чад
10°0′N 21°23′E / 10.000° СГШ; 21.383° ИГД / 10.000; 21.383 (Цнтралноафриканска Република)  ЦАР
10°0′N 23°36′E / 10.000° СГШ; 23.600° ИГД / 10.000; 23.600 (Судан)  Судан
10°0′N 25°0′E / 10.000° СГШ; 25.000° ИГД / 10.000; 25.000 (Јужен Судан)  Јужен Судан
10°0′N 26°7′E / 10.000° СГШ; 26.117° ИГД / 10.000; 26.117 (Судан)  Судан
10°0′N 27°50′E / 10.000° СГШ; 27.833° ИГД / 10.000; 27.833 (Абјеј) Абјеј Подрачје под управа на  Судан, полага право  Јужен Судан
10°0′N 29°0′E / 10.000° СГШ; 29.000° ИГД / 10.000; 29.000 (Судан)  Судан
10°0′N 29°32′E / 10.000° СГШ; 29.533° ИГД / 10.000; 29.533 (Јужен Судан)  Јужен Судан
10°0′N 30°28′E / 10.000° СГШ; 30.467° ИГД / 10.000; 30.467 (Судан)  Судан
10°0′N 31°30′E / 10.000° СГШ; 31.500° ИГД / 10.000; 31.500 (Јужен Судан)  Јужен Судан
10°0′N 34°0′E / 10.000° СГШ; 34.000° ИГД / 10.000; 34.000 (Судан)  Судан
10°0′N 34°13′E / 10.000° СГШ; 34.217° ИГД / 10.000; 34.217 (Етиопија) Етиопија Етиопија
10°0′N 43°3′E / 10.000° СГШ; 43.050° ИГД / 10.000; 43.050 (Сомалија)  Сомалија Минува низ Сомалиленд
10°0′N 50°54′E / 10.000° СГШ; 50.900° ИГД / 10.000; 50.900 (Индиски Океан) Индиски Океан Арапско Море
Минува венаш јужно од островот Калпени, Индија Индија
Лакадивско Море
10°0′N 76°13′E / 10.000° СГШ; 76.217° ИГД / 10.000; 76.217 (Индија) Индија Индија Керала — минува низ Кочи
Тамил Наду
10°0′N 79°13′E / 10.000° СГШ; 79.217° ИГД / 10.000; 79.217 (Индиски Океан) Индиски Океан Бенгалски Залив
Десетстепенски Проток (меѓу Андаманските и Никобарските Острови, Индија Индија)
Андаманско Море
10°0′N 98°10′E / 10.000° СГШ; 98.167° ИГД / 10.000; 98.167 (Мјанмар)  Бурма (Бурма) Островот Задетки во архипелагот Мергуи
10°0′N 98°15′E / 10.000° СГШ; 98.250° ИГД / 10.000; 98.250 (Индиски Океан) Индиски Океан Андаманско Море
10°0′N 98°32′E / 10.000° СГШ; 98.533° ИГД / 10.000; 98.533 (Мјанмар)  Бурма (Бурма) Најјужниот крај на копнена Бурма
10°0′N 98°35′E / 10.000° СГШ; 98.583° ИГД / 10.000; 98.583 (Тајланд)  Тајланд Покраините Ранонг и Чумпон
10°0′N 99°9′E / 10.000° СГШ; 99.150° ИГД / 10.000; 99.150 (Тајландски Залив) Тајландски Залив Минува веднаш јужно од островот Ко Тао,  Тајланд
Минува веднаш јужно од островот Фу Квок,  Виетнам
10°0′N 105°5′E / 10.000° СГШ; 105.083° ИГД / 10.000; 105.083 (Виетнам)  Виетнам
10°0′N 106°39′E / 10.000° СГШ; 106.650° ИГД / 10.000; 106.650 (Јужнокинеско Море) Јужнокинеско Море Минува низ спорните острови Спретли
10°0′N 118°38′E / 10.000° СГШ; 118.633° ИГД / 10.000; 118.633 (Филипини) Филипини Филипини Островот Палаван
10°0′N 119°0′E / 10.000° СГШ; 119.000° ИГД / 10.000; 119.000 (Сулско Море) Сулско Море
10°0′N 122°42′E / 10.000° СГШ; 122.700° ИГД / 10.000; 122.700 (Филипини) Филипини Филипини Островот Негрос
10°0′N 123°13′E / 10.000° СГШ; 123.217° ИГД / 10.000; 123.217 (проток Тањон) Протокот Тањон
10°0′N 123°14′E / 10.000° СГШ; 123.233° ИГД / 10.000; 123.233 (Филипини) Филипини Филипини Островот Себу
10°0′N 123°37′E / 10.000° СГШ; 123.617° ИГД / 10.000; 123.617 (Себуански Проток) Себуански Проток
10°0′N 124°3′E / 10.000° СГШ; 124.050° ИГД / 10.000; 124.050 (Филипини) Филипини Филипини Островот Бохол
10°0′N 124°34′E / 10.000° СГШ; 124.567° ИГД / 10.000; 124.567 (Бохолско Море) Бохолско Море Минува веднаш јужно од островот Лејте, Филипини Филипини
10°0′N 125°12′E / 10.000° СГШ; 125.200° ИГД / 10.000; 125.200 (Филипини) Филипини Филипини Островот Бохол
10°0′N 125°17′E / 10.000° СГШ; 125.283° ИГД / 10.000; 125.283 (Суригајски Проток) Суригајски Проток
10°0′N 125°30′E / 10.000° СГШ; 125.500° ИГД / 10.000; 125.500 (Филипини) Филипини Филипини Островите Сибанак и Динагат
10°0′N 125°40′E / 10.000° СГШ; 125.667° ИГД / 10.000; 125.667 (Динагатски Теснец) Динагатски Теснец
10°0′N 126°2′E / 10.000° СГШ; 126.033° ИГД / 10.000; 126.033 (Филипини) Филипини Филипини Островот Сијарагао
10°0′N 126°5′E / 10.000° СГШ; 126.083° ИГД / 10.000; 126.083 (Тихи Океан) Тихи Океан
10°0′N 139°37′E / 10.000° СГШ; 139.617° ИГД / 10.000; 139.617 (Сојузни Држави на Микронезија)  СД Микронезија Минува низ Улити
10°0′N 139°48′E / 10.000° СГШ; 139.800° ИГД / 10.000; 139.800 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува веднаш северно од атолот Уџеланг,  Маршалски Острови
Минува веднаш јужно од атолот Вото,  Маршалски Острови
10°0′N 169°1′E / 10.000° СГШ; 169.017° ИГД / 10.000; 169.017 (Маршалски Острови)  Маршалски Острови Минува низ атолот Ликиеп
10°0′N 169°7′E / 10.000° СГШ; 169.117° ИГД / 10.000; 169.117 (Тихи Океан) Тихи Океан
10°0′N 85°43′W / 10.000° СГШ; 85.717° ЗГД / 10.000; -85.717 (Костарика)  Костарика Минува низ Никојскиот Залив
Минува веднаш северно од Сан Хосе
10°0′N 83°2′W / 10.000° СГШ; 83.033° ЗГД / 10.000; -83.033 (Карписко Море) Карипско Море
10°0′N 75°34′W / 10.000° СГШ; 75.567° ЗГД / 10.000; -75.567 (Колумбија)  Колумбија
10°0′N 72°58′W / 10.000° СГШ; 72.967° ЗГД / 10.000; -72.967 (Венецуела)  Венецуела Минува низ езерото Маракаибо
10°0′N 62°8′W / 10.000° СГШ; 62.133° ЗГД / 10.000; -62.133 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Минува веднаш јужно од островот Trinidad,  Тринидад и Тобаго
10°0′N 14°2′W / 10.000° СГШ; 14.033° ЗГД / 10.000; -14.033 (Гвинеја)  Гвинеја
10°0′N 11°53′W / 10.000° СГШ; 11.883° ЗГД / 10.000; -11.883 (граница Гвинеја-Сиера Леоне) Граница  Гвинеја /  Сиера Леоне
10°0′N 11°12′W / 10.000° СГШ; 11.200° ЗГД / 10.000; -11.200 (Гвинеја)  Гвинеја
10°0′N 8°8′W / 10.000° СГШ; 8.133° ЗГД / 10.000; -8.133 (Брег на Слоновата Коска) Брег на Слоновата Коска БСК
10°0′N 4°59′W / 10.000° СГШ; 4.983° ЗГД / 10.000; -4.983 (Буркина Фасо)  Буркина Фасо
10°0′N 2°46′W / 10.000° СГШ; 2.767° ЗГД / 10.000; -2.767 (Гана) Гана Гана

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Duration of Daylight/Darkness Table for One Year“. U.S. Naval Observatory. 24 септември 2019. Архивирано од изворникот на 12 октомври 2019. Посетено на 10 март 2021.