Ликиеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ликиеп
Likiepatoll.jpg
Сателитска снимка на атолот.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 9°54′00″ СГШ 169°08′00″ ИГД / 
Архипелаг Ратачки Острови
Вкупно острови 65
Површина 10,26 км2
Управа
Демографија
Население 482 (1998)
Народности Маршалци

Ликиеп (маршалски: Likiep[1]) е корален атол во Тихиот Океан кој е составен од 65 мали островчиња. Атолот воедно сочинува една од општините во државата. Ликиеп е дел од Ратачките Острови во државата Маршалски Острови. Атолот се наоѓа 55 км северозападно од Вотје и има вкупна копнена површина од 10.26 километри квадратни. Лагуната на атолот има 424 километри квадратни. Според податоците од 1998 година, на атолот имало 482 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Во минатото Германската Империја тврдела дека атолот, заедно со Маршалските Острови, се под нејзина контрола. По Првата светска војна, атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска контрола. Атолот станал дел од независни Маршалски Острови во 1986.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]