135. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
135°
135. источен меридијан

135. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Австралија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

135. источен меридијан образува голема кружница со 45. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 135. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 135°0′E / 90.000° СГШ; 135.000° ИГД / 90.000; 135.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
76°40′N 135°0′E / 76.667° СГШ; 135.000° ИГД / 76.667; 135.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
71°30′N 135°0′E / 71.500° СГШ; 135.000° ИГД / 71.500; 135.000 (Russia)  Русија Јакутија, Хабаровски крај — од 59°6′N 135°0′E / 59.100° СГШ; 135.000° ИГД / 59.100; 135.000 (Khabarovsk Krai), Еврејска автономна област — од 48°42′N 135°0′E / 48.700° СГШ; 135.000° ИГД / 48.700; 135.000 (Jewish Autonomous Oblast), западно од Хабаровск (при 48°25′N 135°7′E / 48.417° СГШ; 135.117° ИГД / 48.417; 135.117 (Khabarovsk)), Хабаровски крај — од 48°21′N 135°0′E / 48.350° СГШ; 135.000° ИГД / 48.350; 135.000 (Khabarovsk Krai), Приморски крај — од 47°11′N 135°0′E / 47.183° СГШ; 135.000° ИГД / 47.183; 135.000 (Primorsky Krai)
43°27′N 135°0′E / 43.450° СГШ; 135.000° ИГД / 43.450; 135.000 (Sea of Japan) Јапонско Море
35°41′N 135°0′E / 35.683° СГШ; 135.000° ИГД / 35.683; 135.000 (Japan) Јапонија Островот Хоншу, Кјото, Хјого — од 35°32′N 135°0′E / 35.533° СГШ; 135.000° ИГД / 35.533; 135.000 (Hyōgo), Кјото — од 35°23′N 135°0′E / 35.383° СГШ; 135.000° ИГД / 35.383; 135.000 (Kyoto), Хјого — од 35°17′N 135°0′E / 35.283° СГШ; 135.000° ИГД / 35.283; 135.000 (Hyōgo), Аваџи — од 34°36′N 135°0′E / 34.600° СГШ; 135.000° ИГД / 34.600; 135.000 (Awaji), Хјого
34°33′N 135°0′E / 34.550° СГШ; 135.000° ИГД / 34.550; 135.000 (Osaka Bay) Осакаски Залив
34°17′N 135°0′E / 34.283° СГШ; 135.000° ИГД / 34.283; 135.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од Нумфор,  Индонезија (при 1°2′S 134°59′E / 1.033° ЈГШ; 134.983° ИГД / -1.033; 134.983 (Noemfoor)), западно од Миос Нум,  Индонезија (при 1°30′S 135°6′E / 1.500° ЈГШ; 135.100° ИГД / -1.500; 135.100 (Mios Num))
3°19′S 135°0′E / 3.317° ЈГШ; 135.000° ИГД / -3.317; 135.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Нова Гвинеја
4°20′S 135°0′E / 4.333° ЈГШ; 135.000° ИГД / -4.333; 135.000 (Arafura Sea) Арафурско Море Минува источно од Аруски Острови,  Индонезија (при 6°19′S 134°54′E / 6.317° ЈГШ; 134.900° ИГД / -6.317; 134.900 (Aru Islands))
12°13′S 135°0′E / 12.217° ЈГШ; 135.000° ИГД / -12.217; 135.000 (Australia) Австралија Австралија Северна Територија, Јужна Австралија — од 26°0′S 134°59′E / 26.000° ЈГШ; 134.983° ИГД / -26.000; 134.983 (South Australia)
33°44′S 135°0′E / 33.733° ЈГШ; 135.000° ИГД / -33.733; 135.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Австралиските власти го сметаат за дел од Јужниот Океан[1][2]
60°0′S 135°0′E / 60.000° ЈГШ; 135.000° ИГД / -60.000; 135.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
65°21′S 135°0′E / 65.350° ЈГШ; 135.000° ИГД / -65.350; 135.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Darby, Andrew (22 December 2003). „Canberra all at sea over position of Southern Ocean“. The Age. Посетено на 13 January 2013.
  2. „Indian Ocean“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 13 January 2013.