60. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
60°
60. западен меридијан

60. западен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Гренланд, Северна Америка, Атлантскиот Океан, Јужна Америка, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

60. западен меридијан образува голема кружница со 120. источен меридијан.

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се јужно кон Јужниот Пол, 60. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 60°0′W / 90.000° СГШ; 60.000° ЗГД / 90.000; -60.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
83°28′N 60°0′W / 83.467° СГШ; 60.000° ЗГД / 83.467; -60.000 (Lincoln Sea) Линколново Море
81°56′N 60°0′W / 81.933° СГШ; 60.000° ЗГД / 81.933; -60.000 (Greenland)  Гренланд
75°56′N 60°0′W / 75.933° СГШ; 60.000° ЗГД / 75.933; -60.000 (Baffin Bay) Бафинов Залив
70°0′N 60°0′W / 70.000° СГШ; 60.000° ЗГД / 70.000; -60.000 (Davis Strait) Дејвисов Проток
60°0′N 60°0′W / 60.000° СГШ; 60.000° ЗГД / 60.000; -60.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Лабрадорско Море
55°24′N 60°0′W / 55.400° СГШ; 60.000° ЗГД / 55.400; -60.000 (Canada)  Канада Њуфаундленд и ЛабрадорЛабрадор, Квебек — од 52°0′N 60°0′W / 52.000° СГШ; 60.000° ЗГД / 52.000; -60.000 (Quebec)
50°14′N 60°0′W / 50.233° СГШ; 60.000° ЗГД / 50.233; -60.000 (Gulf of Saint Lawrence) Свети Лаврентиј Минува источна Свети Павле, Нова Шкотска,  Канада (при 47°13′N 60°8′W / 47.217° СГШ; 60.133° ЗГД / 47.217; -60.133 (St. Paul Island))
47°14′N 60°0′W / 47.233° СГШ; 60.000° ЗГД / 47.233; -60.000 (Cabot Strait) Каботов Проток
46°13′N 60°0′W / 46.217° СГШ; 60.000° ЗГД / 46.217; -60.000 (Canada)  Канада Нова ШкотскаКејп Бретон
45°53′N 60°0′W / 45.883° СГШ; 60.000° ЗГД / 45.883; -60.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
43°57′N 60°0′W / 43.950° СГШ; 60.000° ЗГД / 43.950; -60.000 (Canada)  Канада Нова ШкотскаСејбл
43°56′N 60°0′W / 43.933° СГШ; 60.000° ЗГД / 43.933; -60.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
8°33′N 60°0′W / 8.550° СГШ; 60.000° ЗГД / 8.550; -60.000 (Venezuela)  Венецуела
8°6′N 60°0′W / 8.100° СГШ; 60.000° ЗГД / 8.100; -60.000 (Guyana)  Гвајана Територија присвоена од  Венецуела
5°5′N 60°0′W / 5.083° СГШ; 60.000° ЗГД / 5.083; -60.000 (Brazil)  Бразил Рораима — околу 18 км
4°55′N 60°0′W / 4.917° СГШ; 60.000° ЗГД / 4.917; -60.000 (Guyana)  Гвајана Територија присвоена од  Венецуела
4°30′N 60°0′W / 4.500° СГШ; 60.000° ЗГД / 4.500; -60.000 (Brazil)  Бразил Рораима, Амазон — од 0°14′N 60°0′W / 0.233° СГШ; 60.000° ЗГД / 0.233; -60.000 (Amazonas), минува источно од Манаус при 3°6′S 60°1′W / 3.100° ЈГШ; 60.017° ЗГД / -3.100; -60.017 (Manaus), Мато Гросо — од 8°46′S 60°0′W / 8.767° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -8.767; -60.000 (Mato Grosso), Рондонија — од 11°8′S 60°0′W / 11.133° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -11.133; -60.000 (Rondônia), Мато Гросо — од 11°28′S 60°0′W / 11.467° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -11.467; -60.000 (Mato Grosso), Рондонија — од 11°50′S 60°0′W / 11.833° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -11.833; -60.000 (Rondônia), Мато Гросо — од 12°41′S 60°0′W / 12.683° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -12.683; -60.000 (Mato Grosso)
16°16′S 60°0′W / 16.267° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -16.267; -60.000 (Bolivia)  Боливија
19°18′S 60°0′W / 19.300° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -19.300; -60.000 (Paraguay)  Парагвај
24°2′S 60°0′W / 24.033° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -24.033; -60.000 (Argentina)  Аргентина
38°51′S 60°0′W / 38.850° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -38.850; -60.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
51°18′S 60°0′W / 51.300° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -51.300; -60.000 (Falkland Islands)  Фолкландски Острови Островите Кепел и Западен Фокланд — присвоени од  Аргентина
52°0′S 60°0′W / 52.000° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -52.000; -60.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 60°0′W / 60.000° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -60.000; -60.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
62°27′S 60°0′W / 62.450° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -62.450; -60.000 (South Shetland Islands) Јужни Шетландески Острови Гринвич и Ливингстонов ОстровАргентински Антарктик присвоена од  Аргентина, Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство
62°40′S 60°0′W / 62.667° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -62.667; -60.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
63°51′S 60°0′W / 63.850° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -63.850; -60.000 (Antarctica) Антарктик Антарктички ПолуостровАргентински Антарктик присвоена од  Аргентина, Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство
65°50′S 60°0′W / 65.833° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -65.833; -60.000 (Southern Ocean) Јужен Океан Веделово Море
68°5′S 60°0′W / 68.083° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -68.083; -60.000 (Antarctica) Антарктик Аргентински Антарктик присвоена од  Аргентина, Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство
69°1′S 60°0′W / 69.017° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -69.017; -60.000 (Southern Ocean) Јужен Океан Веделово Море
72°49′S 60°0′W / 72.817° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -72.817; -60.000 (Antarctica) Антарктик Аргентински Антарктик присвоена од  Аргентина, Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство
73°17′S 60°0′W / 73.283° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -73.283; -60.000 (Southern Ocean) Јужен Океан Веделово Море
75°19′S 60°0′W / 75.317° ЈГШ; 60.000° ЗГД / -75.317; -60.000 (Antarctica) Антарктик Аргентински Антарктик присвоена од  Аргентина, Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]