140. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
140°
140. западен меридијан

140. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

Линијата е делител на областа за одговорност за предупредување помеѓу Националниот центар за урагани и Централнопацифички урагански центар во северниот Тихи Океан.[1]

140. западен меридијан претставува голема кружница со 40. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 140. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 140°0′W / 90.000° СГШ; 140.000° ЗГД / 90.000; -140.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
73°48′N 140°0′W / 73.800° СГШ; 140.000° ЗГД / 73.800; -140.000 (Beaufort Sea) Бофортово Море
69°37′N 140°0′W / 69.617° СГШ; 140.000° ЗГД / 69.617; -140.000 (Canada)  Канада Јукон
60°11′N 140°0′W / 60.183° СГШ; 140.000° ЗГД / 60.183; -140.000 (United States)  САД Алјаска
59°46′N 140°0′W / 59.767° СГШ; 140.000° ЗГД / 59.767; -140.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
8°49′S 140°0′W / 8.817° ЈГШ; 140.000° ЗГД / -8.817; -140.000 (French Polynesia)  Француска Полинезија Островот Нуку Хива
8°57′S 140°0′W / 8.950° ЈГШ; 140.000° ЗГД / -8.950; -140.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од островот Уа Пу,  Француска Полинезија (при 9°22′S 140°1′W / 9.367° ЈГШ; 140.017° ЗГД / -9.367; -140.017 (Ua Pu)), источно од атолот Факахина,  Француска Полинезија (при 15°58′S 140°5′W / 15.967° ЈГШ; 140.083° ЗГД / -15.967; -140.083 (Fakahina))
60°0′S 140°0′W / 60.000° ЈГШ; 140.000° ЗГД / -60.000; -140.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
75°13′S 140°0′W / 75.217° ЈГШ; 140.000° ЗГД / -75.217; -140.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jack Beven (2006-05-15). „Tropical Weather Outlook“. National Hurricane Center. Посетено на 2008-09-04.[мртва врска]