95. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
95°
95. источен меридијан

95. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

95. источен меридијан образува голема кружница со 85. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се кон југ до Јужниот Пол, 95. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 95°0′E / 90.000° СГШ; 95.000° ИГД / 90.000; 95.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
81°8′N 95°0′E / 81.133° СГШ; 95.000° ИГД / 81.133; 95.000 (Russia)  Русија Космолетски Остров, Северна Земја, Краснојарски крај
80°0′N 95°0′E / 80.000° СГШ; 95.000° ИГД / 80.000; 95.000 (Arctic Ocean) Црвеноармиски Проток
80°6′N 95°0′E / 80.100° СГШ; 95.000° ИГД / 80.100; 95.000 (Russia)  Русија Октомвриски 'РтОстров на Октомвриоската Револуција, Северна Земја, Краснојарски крај
79°2′N 95°0′E / 79.033° СГШ; 95.000° ИГД / 79.033; 95.000 (Kara Sea) Карско Море
76°40′N 95°0′E / 76.667° СГШ; 95.000° ИГД / 76.667; 95.000 (Russia)  Русија Норденшелдски Архипелаг и Тајмир, Краснојарски крај, Тува — од 53°22′N 95°0′E / 53.367° СГШ; 95.000° ИГД / 53.367; 95.000 (Tuva Republic)
50°3′N 95°0′E / 50.050° СГШ; 95.000° ИГД / 50.050; 95.000 (Mongolia) Монголија Монголија
44°15′N 95°0′E / 44.250° СГШ; 95.000° ИГД / 44.250; 95.000 (China)  Кина Синкјанг, Гансу — од 41°45′N 95°0′E / 41.750° СГШ; 95.000° ИГД / 41.750; 95.000 (Gansu), Ќингхај — од 38°25′N 95°0′E / 38.417° СГШ; 95.000° ИГД / 38.417; 95.000 (Qinghai), Тибет — од 32°19′N 95°0′E / 32.317° СГШ; 95.000° ИГД / 32.317; 95.000 (Tibet)
29°8′N 95°0′E / 29.133° СГШ; 95.000° ИГД / 29.133; 95.000 (India) Индија Индија Аруначал Прадеш — делумно присвоена од  Кина, Асам — од 27°46′N 95°0′E / 27.767° СГШ; 95.000° ИГД / 27.767; 95.000 (Assam), Нагаланд — од 26°55′N 95°0′E / 26.917° СГШ; 95.000° ИГД / 26.917; 95.000 (Nagaland)
25°43′N 95°0′E / 25.717° СГШ; 95.000° ИГД / 25.717; 95.000 (Myanmar)  Бурма (Бурма)
15°47′N 95°0′E / 15.783° СГШ; 95.000° ИГД / 15.783; 95.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Минува западно од островите Бруех и Суматра,  Индонезија
60°0′S 95°0′E / 60.000° ЈГШ; 95.000° ИГД / -60.000; 95.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
66°14′S 95°0′E / 66.233° ЈГШ; 95.000° ИГД / -66.233; 95.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]