50. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
50°
50. источен меридијан

50. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Азија, Африка, Индискиот Океан, Мадагаскар, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

50. источен меридијан образува голема кружница со 130. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на Северниот Пол и тргнувајќи на југ до Јужниот Пол, 50. источен меридијан поминува преку:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 50°0′E / 90.000° СГШ; 50.000° ИГД / 90.000; 50.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
80°55′N 50°0′E / 80.917° СГШ; 50.000° ИГД / 80.917; 50.000 (Russia)  Русија Островот Георгова Земја, Земја на Франц Јосиф
80°30′N 50°0′E / 80.500° СГШ; 50.000° ИГД / 80.500; 50.000 (Barents Sea) Баренцово Море Славејски Канал
80°13′N 50°0′E / 80.217° СГШ; 50.000° ИГД / 80.217; 50.000 (Russia)  Русија Брусов Остров, Земја на Франц Јосиф
80°3′N 50°0′E / 80.050° СГШ; 50.000° ИГД / 80.050; 50.000 (Barents Sea) Баренцово Море Минува западно од Нортбрук,  Русија
69°18′N 50°0′E / 69.300° СГШ; 50.000° ИГД / 69.300; 50.000 (Russia)  Русија Островот Колгуев
68°56′N 50°0′E / 68.933° СГШ; 50.000° ИГД / 68.933; 50.000 (Barents Sea) Баренцово Море
68°5′N 50°0′E / 68.083° СГШ; 50.000° ИГД / 68.083; 50.000 (Russia)  Русија
51°15′N 50°0′E / 51.250° СГШ; 50.000° ИГД / 51.250; 50.000 (Kazakhstan)  Казахстан
46°35′N 50°0′E / 46.583° СГШ; 50.000° ИГД / 46.583; 50.000 (Caspian Sea) Касписко Море Минува западно од Мангишлашки Полуостров,  Казахстан
40°35′N 50°0′E / 40.583° СГШ; 50.000° ИГД / 40.583; 50.000 (Azerbaijan)  Азербејџан Абшеронски Полуостров, источно од Баку
40°20′N 50°0′E / 40.333° СГШ; 50.000° ИГД / 40.333; 50.000 (Caspian Sea) Касписко Море
37°25′N 50°0′E / 37.417° СГШ; 50.000° ИГД / 37.417; 50.000 (Iran) Иран Иран
30°13′N 50°0′E / 30.217° СГШ; 50.000° ИГД / 30.217; 50.000 (Persian Gulf) Персиски Залив
26°49′N 50°0′E / 26.817° СГШ; 50.000° ИГД / 26.817; 50.000 (Saudi Arabia)  Саудиска Арабија Минува западно од Дамам (при 26°26′N 50°6′E / 26.433° СГШ; 50.100° ИГД / 26.433; 50.100 (Dammam))
18°39′N 50°0′E / 18.650° СГШ; 50.000° ИГД / 18.650; 50.000 (Yemen)  Јемен
14°51′N 50°0′E / 14.850° СГШ; 50.000° ИГД / 14.850; 50.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Аденски Залив
11°30′N 50°0′E / 11.500° СГШ; 50.000° ИГД / 11.500; 50.000 (Somalia)  Сомалија
8°6′N 50°0′E / 8.100° СГШ; 50.000° ИГД / 8.100; 50.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
13°21′S 50°0′E / 13.350° ЈГШ; 50.000° ИГД / -13.350; 50.000 (Madagascar)  Мадагаскар
15°46′S 50°0′E / 15.767° ЈГШ; 50.000° ИГД / -15.767; 50.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
16°43′S 50°0′E / 16.717° ЈГШ; 50.000° ИГД / -16.717; 50.000 (Madagascar)  Мадагаскар Носи Бораха
16°45′S 50°0′E / 16.750° ЈГШ; 50.000° ИГД / -16.750; 50.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Минува западно од западната група на Крозешки Острови,  Француски Јужни и Антарктички Земји
60°0′S 50°0′E / 60.000° ЈГШ; 50.000° ИГД / -60.000; 50.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
67°4′S 50°0′E / 67.067° ЈГШ; 50.000° ИГД / -67.067; 50.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]