10. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
10°
10. јужен напоредник

10. јужен напоредник (10° ЈГШ) — напоредник кој се протега на 10 степени јужно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

По напоредникот се движи дел од границата меѓу Бразил и Перу.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 10° ЈГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
10°0′S 0°0′E / 10.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -10.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан
10°0′S 13°20′E / 10.000° ЈГШ; 13.333° ИГД / -10.000; 13.333 (Ангола)  Ангола
10°0′S 22°12′E / 10.000° ЈГШ; 22.200° ИГД / -10.000; 22.200 (Демократска Република Конго)  ДР Конго
10°0′S 28°38′E / 10.000° ЈГШ; 28.633° ИГД / -10.000; 28.633 (Замбија)  Замбија
10°0′S 33°20′E / 10.000° ЈГШ; 33.333° ИГД / -10.000; 33.333 (Малави)  Малави
10°0′S 33°57′E / 10.000° ЈГШ; 33.950° ИГД / -10.000; 33.950 (Lake Malawi) Езерото Малави
10°0′S 34°31′E / 10.000° ЈГШ; 34.517° ИГД / -10.000; 34.517 (Танзанија)  Танзанија
10°0′S 39°49′E / 10.000° ЈГШ; 39.817° ИГД / -10.000; 39.817 (Индиски Океан) Индиски Океан Минува меѓу островите на групата Алдабра,  Сејшели
Минува веднаш северно од атолот Фаркуар,  Сејшели
Минува веднаш северно од островите Агалега,  Маврициус
10°0′S 119°57′E / 10.000° ЈГШ; 119.950° ИГД / -10.000; 119.950 (Indonesia)  Индонезија Островот Сумба
10°0′S 120°49′E / 10.000° ЈГШ; 120.817° ИГД / -10.000; 120.817 (Савуанско Море) Савуанско Море
10°0′S 123°34′E / 10.000° ЈГШ; 123.567° ИГД / -10.000; 123.567 (Индонезија)  Индонезија Островот Тимор
10°0′S 124°34′E / 10.000° ЈГШ; 124.567° ИГД / -10.000; 124.567 (Тиморско Море) Тиморско Море
10°0′S 131°19′E / 10.000° ЈГШ; 131.317° ИГД / -10.000; 131.317 (Арафурско Море) Арафурско Море
10°0′S 141°39′E / 10.000° ЈГШ; 141.650° ИГД / -10.000; 141.650 (Корално Море) Корално Море Минува низ Островите на Торесовиот Проток, Австралија Австралија
10°0′S 147°40′E / 10.000° ЈГШ; 147.667° ИГД / -10.000; 147.667 (Папуа Нова Гвинеја) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Островот Нова Гвинеја
10°0′S 149°51′E / 10.000° ЈГШ; 149.850° ИГД / -10.000; 149.850 (Соломонско Море) Соломонско Море
10°0′S 150°54′E / 10.000° ЈГШ; 150.900° ИГД / -10.000; 150.900 (Папуа Нова Гвинеја) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Остров Норманби
10°0′S 151°17′E / 10.000° ЈГШ; 151.283° ИГД / -10.000; 151.283 (Соломоново Море) Соломоново Море Минува веднаш јужно од островот Гвадалканал,  Соломони
10°0′S 161°20′E / 10.000° ЈГШ; 161.333° ИГД / -10.000; 161.333 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува меѓу островите Јужна Малаита и Макира,  Соломони
Минува веднаш јужно од островот Улава,  Соломони
Минува помеѓу островските групи Даф и групата Гребенски Острови,  Соломони
Минува меѓу атолите Нукулаелае и Ниулакита,  Тувалу
10°0′S 161°5′W / 10.000° ЈГШ; 161.083° ЗГД / -10.000; -161.083 (Кукови Острови)  Кукови Острови Атолот Ракаханга
10°0′S 161°4′W / 10.000° ЈГШ; 161.067° ЗГД / -10.000; -161.067 (Тихи Океан) Тихи Океан
10°0′S 150°15′W / 10.000° ЈГШ; 150.250° ЗГД / -10.000; -150.250 (Kiribati)  Кирибати Каролински Остров
10°0′S 150°14′W / 10.000° ЈГШ; 150.233° ЗГД / -10.000; -150.233 (Тихи Океан) Тихи Океан
10°0′S 139°8′W / 10.000° ЈГШ; 139.133° ЗГД / -10.000; -139.133 (Француска Полинезија)  Француска Полинезија Островот Тахуата
10°0′S 139°6′W / 10.000° ЈГШ; 139.100° ЗГД / -10.000; -139.100 (Тихи Океан) Тихи Океан
10°0′S 138°50′W / 10.000° ЈГШ; 138.833° ЗГД / -10.000; -138.833 (Француска Полинезија)  Француска Полинезија Островот Мохотани
10°0′S 138°48′W / 10.000° ЈГШ; 138.800° ЗГД / -10.000; -138.800 (Тихи Океан) Тихи Океан
10°0′S 78°12′W / 10.000° ЈГШ; 78.200° ЗГД / -10.000; -78.200 (Перу)  Перу
10°0′S 72°10′W / 10.000° ЈГШ; 72.167° ЗГД / -10.000; -72.167 (Граница Бразил-Перу) Граница  Бразил /  Перу
10°0′S 71°21′W / 10.000° ЈГШ; 71.350° ЗГД / -10.000; -71.350 (Peru)  Перу
10°0′S 70°37′W / 10.000° ЈГШ; 70.617° ЗГД / -10.000; -70.617 (Brazil)  Бразил Акре
10°0′S 66°45′W / 10.000° ЈГШ; 66.750° ЗГД / -10.000; -66.750 (Bolivia)  Боливија
10°0′S 65°19′W / 10.000° ЈГШ; 65.317° ЗГД / -10.000; -65.317 (Brazil)  Бразил Рондонија
Мато Гросо
Токантинс
Марањао
Пјауи
Баија
Сержипе
Алагоас
10°0′S 36°0′W / 10.000° ЈГШ; 36.000° ЗГД / -10.000; -36.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]