Нукулаелае

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нукулаелае
Nukulaelae
атол
Нукулаелае гледан од вселената.
Нукулаелае гледан од вселената.
Островите на Нукулаелае
Островите на Нукулаелае
Нукулаелае is located in Тувалу
Нукулаелае
Нукулаелае
Местоположба во Тувалу
Координати: 09°22′52″S 179°51′08″E / 9.38111° ЈГШ; 179.85222° ИГД / -9.38111; 179.85222Координати: 09°22′52″S 179°51′08″E / 9.38111° ЈГШ; 179.85222° ИГД / -9.38111; 179.85222
ДржаваТувалу
Население (2002)
 • Вкупно393

Никулаелае (тувалски: Nukulaelae) — атол во Тувалу и еден од окрузите во државата. Нукулаелае, според пописот од 2002 година, имал население од 393 жители. Атолот има овална форма и е составен од најмалку 15 островчиња. На атолот функционира основното училиште Фаикимуа.

Политика[уреди | уреди извор]

За разлика од останатите окрузи на Тувалу, Нукулаелае има само еден член во парламентот на Тувалу, додека другите имаат по двајца. Моментален претставник на Нукулаелае во парламентот е Намолики Суалики.[1]

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Election Results Bring Changes", Tuvalu News, August 3, 2006

Поврзано[уреди | уреди извор]