Прејди на содржината

10. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
10°
10. западен меридијан
Карта на сите координати: OpenStreetMap 
Преземи координати како: KML · GPX

10. западен меридијан — линија со географска должина која се простира од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Атлантскиот Океан, Ирска, Африка, Јужниот Океан и Антарктик до Јужниот Пол.

10. западен меридијан заедно со 170. источен меридијан‏‎ образува голема кружница.

Меридијанот ја образува западната граница на областа Нова Швабија во Земјата на Кралицата Мод, Антарктик.

Места[уреди | уреди извор]

Започнувајќи на Северниот Пол и се упатува кон Јужниот Пол, и 10. западен меридијан минува низ:

Координати Земја, територија или море Забелешки
90°0′N 10°0′W / 90.000° СГШ; 10.000° ЗГД / 90.000; -10.000 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
82°12′N 10°0′W / 82.200° СГШ; 10.000° ЗГД / 82.200; -10.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
54°19′N 10°0′W / 54.317° СГШ; 10.000° ЗГД / 54.317; -10.000 (Ирска)  Ирска Мулетски Полуостров, Ахил, Клер и Конемара
53°23′N 10°0′W / 53.383° СГШ; 10.000° ЗГД / 53.383; -10.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
52°15′N 10°0′W / 52.250° СГШ; 10.000° ЗГД / 52.250; -10.000 (Ирска)  Ирска Дингл, Ајвера и Беара
51°37′N 10°0′W / 51.617° СГШ; 10.000° ЗГД / 51.617; -10.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
29°39′N 10°0′W / 29.650° СГШ; 10.000° ЗГД / 29.650; -10.000 (Мароко) Мароко Мароко
27°40′N 10°0′W / 27.667° СГШ; 10.000° ЗГД / 27.667; -10.000 (Западна Сахара) Западна Сахара Присвоена од Мароко Мароко
26°0′N 10°0′W / 26.000° СГШ; 10.000° ЗГД / 26.000; -10.000 (Мавританија)  Мавританија
15°21′N 10°0′W / 15.350° СГШ; 10.000° ЗГД / 15.350; -10.000 (Мали)  Мали
12°7′N 10°0′W / 12.117° СГШ; 10.000° ЗГД / 12.117; -10.000 (Гвинеја)  Гвинеја
8°26′N 10°0′W / 8.433° СГШ; 10.000° ЗГД / 8.433; -10.000 (Либерија)  Либерија
5°49′N 10°0′W / 5.817° СГШ; 10.000° ЗГД / 5.817; -10.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
40°18′S 10°0′W / 40.300° ЈГШ; 10.000° ЗГД / -40.300; -10.000 (Света Елена)  Света Елена, Вознесение и Тристан да Куња Гоф
40°19′S 10°0′W / 40.317° ЈГШ; 10.000° ЗГД / -40.317; -10.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
60°0′S 10°0′W / 60.000° ЈГШ; 10.000° ЗГД / -60.000; -10.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
70°50′S 10°0′W / 70.833° ЈГШ; 10.000° ЗГД / -70.833; -10.000 (Антарктик) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]