25. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
25°
25. источен меридијан
25. источен меридијан ја означува границата на Либија со Египет и Судан

25. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Африка, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

25. источен меридијан образува голема кружница со 155. западен меридијан.

Поголемиот дел од границата помеѓу Либија и Египет е дефинирана од страна на меридијанот, како и дел од границата меѓу Либија и Судан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на Северниот Пол и тргнувајќи на југ до Јужниот Пол, 25. источен меридијан поминува преку:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 25°0′E / 90.000° СГШ; 25.000° ИГД / 90.000; 25.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
80°15′N 25°0′E / 80.250° СГШ; 25.000° ИГД / 80.250; 25.000 (Norway)  Норвешка Островот Североисточна Земја, Шпицбершки Острови
79°20′N 25°0′E / 79.333° СГШ; 25.000° ИГД / 79.333; 25.000 (Barents Sea) Баренцово Море
76°29′N 25°0′E / 76.483° СГШ; 25.000° ИГД / 76.483; 25.000 (Norway)  Норвешка Островот Надеж, Шпицбершки Острови
76°26′N 25°0′E / 76.433° СГШ; 25.000° ИГД / 76.433; 25.000 (Barents Sea) Баренцово Море
71°2′N 25°0′E / 71.033° СГШ; 25.000° ИГД / 71.033; 25.000 (Norway)  Норвешка
68°37′N 25°0′E / 68.617° СГШ; 25.000° ИГД / 68.617; 25.000 (Finland)  Финска
65°38′N 25°0′E / 65.633° СГШ; 25.000° ИГД / 65.633; 25.000 (Baltic Sea) Балтичко Море Ботниски Залив
65°3′N 25°0′E / 65.050° СГШ; 25.000° ИГД / 65.050; 25.000 (Finland)  Финска Островот Хајлуото
65°2′N 25°0′E / 65.033° СГШ; 25.000° ИГД / 65.033; 25.000 (Baltic Sea) Балтичко Море Ботниски Залив
64°55′N 25°0′E / 64.917° СГШ; 25.000° ИГД / 64.917; 25.000 (Finland)  Финска Минува низ Хелсинки
60°10′N 25°0′E / 60.167° СГШ; 25.000° ИГД / 60.167; 25.000 (Baltic Sea) Балтичко Море Фински Залив
59°39′N 25°0′E / 59.650° СГШ; 25.000° ИГД / 59.650; 25.000 (Estonia)  Естонија Островот Прангли
59°37′N 25°0′E / 59.617° СГШ; 25.000° ИГД / 59.617; 25.000 (Baltic Sea) Балтичко Море Фински Залив
59°29′N 25°0′E / 59.483° СГШ; 25.000° ИГД / 59.483; 25.000 (Estonia)  Естонија Минува источно од Талин
58°0′N 25°0′E / 58.000° СГШ; 25.000° ИГД / 58.000; 25.000 (Latvia)  Латвија
56°18′N 25°0′E / 56.300° СГШ; 25.000° ИГД / 56.300; 25.000 (Lithuania)  Литванија
54°9′N 25°0′E / 54.150° СГШ; 25.000° ИГД / 54.150; 25.000 (Belarus)  Белорусија
51°55′N 25°0′E / 51.917° СГШ; 25.000° ИГД / 51.917; 25.000 (Ukraine)  Украина Волинска област— западно од Луцк,Лавовска област — источно од Золочив,Тернополска област — источно од Бережан,Ивано-Франковска област — низ Коломија и Черновечка област
47°44′N 25°0′E / 47.733° СГШ; 25.000° ИГД / 47.733; 25.000 (Romania)  Романија
43°44′N 25°0′E / 43.733° СГШ; 25.000° ИГД / 43.733; 25.000 (Bulgaria)  Бугарија
41°23′N 25°0′E / 41.383° СГШ; 25.000° ИГД / 41.383; 25.000 (Greece)  Грција
40°57′N 25°0′E / 40.950° СГШ; 25.000° ИГД / 40.950; 25.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Егејско Море - западно од островот Лемнос,  Грција
39°33′N 25°0′E / 39.550° СГШ; 25.000° ИГД / 39.550; 25.000 (Greece)  Грција Островот Ајос Ефстратиос
39°29′N 25°0′E / 39.483° СГШ; 25.000° ИГД / 39.483; 25.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Егејско Море
37°46′N 25°0′E / 37.767° СГШ; 25.000° ИГД / 37.767; 25.000 (Greece)  Грција Минува низ најисточната точка на островот Андрос
37°46′N 25°0′E / 37.767° СГШ; 25.000° ИГД / 37.767; 25.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Егејско Море
37°40′N 25°0′E / 37.667° СГШ; 25.000° ИГД / 37.667; 25.000 (Greece)  Грција Островот Тинос
37°38′N 25°0′E / 37.633° СГШ; 25.000° ИГД / 37.633; 25.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Егејско Море - источно од островот Сирос,  Грција
36°59′N 25°0′E / 36.983° СГШ; 25.000° ИГД / 36.983; 25.000 (Greece)  Грција Островот Деспотико
36°57′N 25°0′E / 36.950° СГШ; 25.000° ИГД / 36.950; 25.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Егејско Море, минува меѓу островите Фолегандрос и Сикинос,  Грција
36°36′N 25°0′E / 36.600° СГШ; 25.000° ИГД / 36.600; 25.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Критско Море
35°25′N 25°0′E / 35.417° СГШ; 25.000° ИГД / 35.417; 25.000 (Greece)  Грција Островот Крит
34°56′N 25°0′E / 34.933° СГШ; 25.000° ИГД / 34.933; 25.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море
31°57′N 25°0′E / 31.950° СГШ; 25.000° ИГД / 31.950; 25.000 (Libya)  Либија
31°30′N 25°0′E / 31.500° СГШ; 25.000° ИГД / 31.500; 25.000 (Egypt) Египет Египет
30°50′N 25°0′E / 30.833° СГШ; 25.000° ИГД / 30.833; 25.000 (Libya)  Либија Околу 12 км
30°44′N 25°0′E / 30.733° СГШ; 25.000° ИГД / 30.733; 25.000 (Egypt) Египет Египет
29°15′N 25°0′E / 29.250° СГШ; 25.000° ИГД / 29.250; 25.000 (Libya / Egypt border) Границата меѓу  Либија / Египет Египет
22°0′N 25°0′E / 22.000° СГШ; 25.000° ИГД / 22.000; 25.000 (Libya / Sudan border) Границата меѓу  Либија /  Судан
20°0′N 25°0′E / 20.000° СГШ; 25.000° ИГД / 20.000; 25.000 (Sudan)  Судан
9°58′N 25°0′E / 9.967° СГШ; 25.000° ИГД / 9.967; 25.000 (South Sudan)  Јужен Судан
7°58′N 25°0′E / 7.967° СГШ; 25.000° ИГД / 7.967; 25.000 (Central African Republic)  ЦАР
5°0′N 25°0′E / 5.000° СГШ; 25.000° ИГД / 5.000; 25.000 (Democratic Republic of the Congo)  ДР Конго
11°15′S 25°0′E / 11.250° ЈГШ; 25.000° ИГД / -11.250; 25.000 (Zambia)  Замбија
17°36′S 25°0′E / 17.600° ЈГШ; 25.000° ИГД / -17.600; 25.000 (Namibia) Намибија Намибија Капривски појас
17°43′S 25°0′E / 17.717° ЈГШ; 25.000° ИГД / -17.717; 25.000 (Botswana)  Боцвана Минува низ Макгадикгади
25°45′S 25°0′E / 25.750° ЈГШ; 25.000° ИГД / -25.750; 25.000 (South Africa)  ЈАР Северозапад, Северен Кејп - околу 8 км, Северозапад, Северен Кејп - околу 8 км, Фри Стејт, Северен Кејп и Источен Кејп
33°59′S 25°0′E / 33.983° ЈГШ; 25.000° ИГД / -33.983; 25.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 25°0′E / 60.000° ЈГШ; 25.000° ИГД / -60.000; 25.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
70°7′S 25°0′E / 70.117° ЈГШ; 25.000° ИГД / -70.117; 25.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]