45. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
45°
45. источен меридијан

45. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Азија, Африка, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

45. источен меридијан и претставува голема кружница со 135. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на Северниот Пол и тргнувајќи на југ до Јужниот Пол, 45. источен меридијан поминува преку:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 45°0′E / 90.000° СГШ; 45.000° ИГД / 90.000; 45.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
80°37′N 45°0′E / 80.617° СГШ; 45.000° ИГД / 80.617; 45.000 (Russia)  Русија Островот Александрова Земја
80°35′N 45°0′E / 80.583° СГШ; 45.000° ИГД / 80.583; 45.000 (Barents Sea) Баренцово Море
68°32′N 45°0′E / 68.533° СГШ; 45.000° ИГД / 68.533; 45.000 (Russia)  Русија Канински Полуостров
67°30′N 45°0′E / 67.500° СГШ; 45.000° ИГД / 67.500; 45.000 (Barents Sea) Баренцово Море Чешки Залив
67°18′N 45°0′E / 67.300° СГШ; 45.000° ИГД / 67.300; 45.000 (Russia)  Русија Минува низ Пенза
42°43′N 45°0′E / 42.717° СГШ; 45.000° ИГД / 42.717; 45.000 (Georgia)  Грузија
41°18′N 45°0′E / 41.300° СГШ; 45.000° ИГД / 41.300; 45.000 (Armenia)  Ерменија
41°3′N 45°0′E / 41.050° СГШ; 45.000° ИГД / 41.050; 45.000 (Azerbaijan)  Азербејџан Горна Аскипара ексклава опколена од  Ерменија
41°0′N 45°0′E / 41.000° СГШ; 45.000° ИГД / 41.000; 45.000 (Armenia)  Ерменија Минува низ Севан
39°44′N 45°0′E / 39.733° СГШ; 45.000° ИГД / 39.733; 45.000 (Azerbaijan)  Азербејџан Нахчиван ексклава
39°25′N 45°0′E / 39.417° СГШ; 45.000° ИГД / 39.417; 45.000 (Iran) Иран Иран
36°45′N 45°0′E / 36.750° СГШ; 45.000° ИГД / 36.750; 45.000 (Iraq) Ирак Ирак
29°10′N 45°0′E / 29.167° СГШ; 45.000° ИГД / 29.167; 45.000 (Saudi Arabia)  Саудиска Арабија
17°24′N 45°0′E / 17.400° СГШ; 45.000° ИГД / 17.400; 45.000 (Yemen)  Јемен Минува западно од Аден (при 12°48′N 45°2′E / 12.800° СГШ; 45.033° ИГД / 12.800; 45.033 (Aden))
12°46′N 45°0′E / 12.767° СГШ; 45.000° ИГД / 12.767; 45.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Аденски Залив
10°27′N 45°0′E / 10.450° СГШ; 45.000° ИГД / 10.450; 45.000 (Somalia)  Сомалија Сомалиланд
8°40′N 45°0′E / 8.667° СГШ; 45.000° ИГД / 8.667; 45.000 (Ethiopia) Етиопија Етиопија
4°56′N 45°0′E / 4.933° СГШ; 45.000° ИГД / 4.933; 45.000 (Somalia)  Сомалија
1°51′N 45°0′E / 1.850° СГШ; 45.000° ИГД / 1.850; 45.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Минува западно од Мајот, департман на  Франција
16°8′S 45°0′E / 16.133° ЈГШ; 45.000° ИГД / -16.133; 45.000 (Madagascar)  Мадагаскар
25°30′S 45°0′E / 25.500° ЈГШ; 45.000° ИГД / -25.500; 45.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 45°0′E / 60.000° ЈГШ; 45.000° ИГД / -60.000; 45.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
67°46′S 45°0′E / 67.767° ЈГШ; 45.000° ИГД / -67.767; 45.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]