75. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
75°
75. западен меридијан

75. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Атлантскиот Океан, Карипско Море, Јужна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

Средното сончево време на овој меридијан е основа за источниот часовен појас ( UTC-5 стандардното средно време).

Станиците што припаѓаат на Националната метеоролошка служба на САД започнуваат да поднесуваат временски извештаи кога средното сончево време на овој меридијан е 8:00 часот. Извештајот за временската сосотојба завршува 30-40 минути подоцна и податоците се користат за да се создаде временска прогноза за тековниот ден.[1]

75. западен меридијан образува голема кружница со 105. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот Пол, 75. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 75°0′W / 90.000° СГШ; 75.000° ЗГД / 90.000; -75.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
83°3′N 75°0′W / 83.050° СГШ; 75.000° ЗГД / 83.050; -75.000 (Canada)  Канада НунавутЕлсмир
78°32′N 75°0′W / 78.533° СГШ; 75.000° ЗГД / 78.533; -75.000 (Baffin Bay) Бафинов Залив
72°18′N 75°0′W / 72.300° СГШ; 75.000° ЗГД / 72.300; -75.000 (Canada)  Канада НунавутБафинов Остров и Фоли
68°22′N 75°0′W / 68.367° СГШ; 75.000° ЗГД / 68.367; -75.000 (Foxe Basin) Фоксов Залив Минува источно од Принц Чарлс, Нунавут,  Канада (при 68°8′N 75°0′W / 68.133° СГШ; 75.000° ЗГД / 68.133; -75.000 (Prince Charles Island))
65°22′N 75°0′W / 65.367° СГШ; 75.000° ЗГД / 65.367; -75.000 (Canada)  Канада НунавутФоксов Полуостров, Бафинов Остров
64°25′N 75°0′W / 64.417° СГШ; 75.000° ЗГД / 64.417; -75.000 (Hudson Strait) Хадсонов Проток
62°16′N 75°0′W / 62.267° СГШ; 75.000° ЗГД / 62.267; -75.000 (Canada)  Канада Квебек, Онтарио — од 45°36′N 75°0′W / 45.600° СГШ; 75.000° ЗГД / 45.600; -75.000 (Ontario)
44°59′N 75°0′W / 44.983° СГШ; 75.000° ЗГД / 44.983; -75.000 (United States)  САД Њујорк, Пенсилванија — од 41°31′N 75°0′W / 41.517° СГШ; 75.000° ЗГД / 41.517; -75.000 (Pennsylvania), Њу Џерси — од 41°4′N 75°0′W / 41.067° СГШ; 75.000° ЗГД / 41.067; -75.000 (New Jersey), Пенсилванија — од 40°25′N 75°0′W / 40.417° СГШ; 75.000° ЗГД / 40.417; -75.000 (Pennsylvania) (минува низ Североисточен Филаделфиски аеродром), Њу Џерси — од 40°2′N 75°0′W / 40.033° СГШ; 75.000° ЗГД / 40.033; -75.000 (New Jersey)
39°11′N 75°0′W / 39.183° СГШ; 75.000° ЗГД / 39.183; -75.000 (Delaware Bay) Делавер
38°50′N 75°0′W / 38.833° СГШ; 75.000° ЗГД / 38.833; -75.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Минува источно од Делмарвски Полуостров,  САД (при 38°26′N 75°3′W / 38.433° СГШ; 75.050° ЗГД / 38.433; -75.050 (Delmarva Peninsula)), источно од Концепцион,  Бахами (при 23°50′N 75°6′W / 23.833° СГШ; 75.100° ЗГД / 23.833; -75.100 (Conception Island)), западно од Рум Кеј,  Бахами (at 23°40′N 74°57′W / 23.667° СГШ; 74.950° ЗГД / 23.667; -74.950 (Rum Cay))
23°7′N 75°0′W / 23.117° СГШ; 75.000° ЗГД / 23.117; -75.000 (Bahamas)  Бахами Лонг Ајленд
23°5′N 75°0′W / 23.083° СГШ; 75.000° ЗГД / 23.083; -75.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
20°42′N 75°0′W / 20.700° СГШ; 75.000° ЗГД / 20.700; -75.000 (Cuba)  Куба
19°55′N 75°0′W / 19.917° СГШ; 75.000° ЗГД / 19.917; -75.000 (Caribbean Sea) Карипско Море Минува источно од Наваса,  Мали оддалечени острови на САД (при 18°24′N 75°0′W / 18.400° СГШ; 75.000° ЗГД / 18.400; -75.000 (Navassa Island))
10°59′N 75°0′W / 10.983° СГШ; 75.000° ЗГД / 10.983; -75.000 (Colombia)  Колумбија
0°7′S 75°0′W / 0.117° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -0.117; -75.000 (Peru)  Перу Лорето, Укајали — од 7°59′S 75°0′W / 7.983° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -7.983; -75.000 (Ucayali), Уануко — од 8°48′S 75°0′W / 8.800° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -8.800; -75.000 (Huánuco), Паско — од 9°47′S 75°0′W / 9.783° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -9.783; -75.000 (Pasco), Хунин — од 10°45′S 75°0′W / 10.750° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -10.750; -75.000 (Junín), Уанкавелика — од 11°57′S 75°0′W / 11.950° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -11.950; -75.000 (Huancavelica), Ајакучо — од 14°7′S 75°0′W / 14.117° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -14.117; -75.000 (Ayacucho), Ика — од 14°38′S 75°0′W / 14.633° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -14.633; -75.000 (Ica), Арекипа — од 15°27′S 75°0′W / 15.450° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -15.450; -75.000 (Arequipa)
15°28′S 75°0′W / 15.467° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -15.467; -75.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува западно од Гуафо,  Чиле (при 43°34′S 74°49′W / 43.567° ЈГШ; 74.817° ЗГД / -43.567; -74.817 (Guafo Island)), источно од Гвамблин,  Чиле (при 44°51′S 75°1′W / 44.850° ЈГШ; 75.017° ЗГД / -44.850; -75.017 (Guamblín Island))
45°52′S 75°0′W / 45.867° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -45.867; -75.000 (Chile)  Чиле
46°45′S 75°0′W / 46.750° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -46.750; -75.000 (Pacific Ocean) Pacific Ocean Gulf of Penas
47°42′S 75°0′W / 47.700° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -47.700; -75.000 (Chile)  Чиле Неколку острови во Патагонски Архипелаг
52°7′S 75°0′W / 52.117° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -52.117; -75.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 75°0′W / 60.000° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -60.000; -75.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
69°31′S 75°0′W / 69.517° ЈГШ; 75.000° ЗГД / -69.517; -75.000 (Antarctica) Антарктик Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мур. Дескриптивна метеорологија . Д. Аплетон и Друштвото, 1910, стр. 217 .