55. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
55°
55. источен меридијан

55. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

55. источен меридијан образува голема кружница со 125. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 55. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 55°0′E / 90.000° СГШ; 55.000° ИГД / 90.000; 55.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
81°5′N 55°0′E / 81.083° СГШ; 55.000° ИГД / 81.083; 55.000 (Russia)  Русија Солсбери и Лујџи, Земја на Франц Јосиф
80°42′N 55°0′E / 80.700° СГШ; 55.000° ИГД / 80.700; 55.000 (Barents Sea) Баренцово Море
80°30′N 55°0′E / 80.500° СГШ; 55.000° ИГД / 80.500; 55.000 (Russia)  Русија Острови во Земја на Франц Јосиф
80°24′N 55°0′E / 80.400° СГШ; 55.000° ИГД / 80.400; 55.000 (Barents Sea) Баренцово Море
74°8′N 55°0′E / 74.133° СГШ; 55.000° ИГД / 74.133; 55.000 (Russia)  Русија Северен Остров и Јужен Остров, Нова Земја
70°35′N 55°0′E / 70.583° СГШ; 55.000° ИГД / 70.583; 55.000 (Barents Sea) Баренцово Море Печорско Море
68°56′N 55°0′E / 68.933° СГШ; 55.000° ИГД / 68.933; 55.000 (Russia)  Русија Мал остров
68°55′N 55°0′E / 68.917° СГШ; 55.000° ИГД / 68.917; 55.000 (Barents Sea) Баренцово Море Печорски Залив
68°25′N 55°0′E / 68.417° СГШ; 55.000° ИГД / 68.417; 55.000 (Russia)  Русија
50°53′N 55°0′E / 50.883° СГШ; 55.000° ИГД / 50.883; 55.000 (Kazakhstan)  Казахстан
41°47′N 55°0′E / 41.783° СГШ; 55.000° ИГД / 41.783; 55.000 (Turkmenistan)  Туркменистан
37°50′N 55°0′E / 37.833° СГШ; 55.000° ИГД / 37.833; 55.000 (Iran) Иран Иран
26°37′N 55°0′E / 26.617° СГШ; 55.000° ИГД / 26.617; 55.000 (Persian Gulf) Персиски Залив Минува западно од островот Абу Муса, Иран Иран (присвоен од  ОАР)
24°58′N 55°0′E / 24.967° СГШ; 55.000° ИГД / 24.967; 55.000 (United Arab Emirates)  ОАР Минува низ Џебел Али, Дубаи
22°39′N 55°0′E / 22.650° СГШ; 55.000° ИГД / 22.650; 55.000 (Saudi Arabia)  Саудиска Арабија
20°0′N 55°0′E / 20.000° СГШ; 55.000° ИГД / 20.000; 55.000 (Oman)  Оман
17°1′S 55°0′E / 17.017° ЈГШ; 55.000° ИГД / -17.017; 55.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Минува западно од Силует,  Сејшели, задано од островот Реунион,  Франција
60°0′S 55°0′E / 60.000° ЈГШ; 55.000° ИГД / -60.000; 55.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
65°53′S 55°0′E / 65.883° ЈГШ; 55.000° ИГД / -65.883; 55.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]