Прејди на содржината

125. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
125°
125. западен меридијан

125. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

125. западен меридијан опишува голема кружница со 55. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 125. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 125°0′W / 90.000° СГШ; 125.000° ЗГД / 90.000; -125.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
76°1′N 125°0′W / 76.017° СГШ; 125.000° ЗГД / 76.017; -125.000 (Beaufort Sea) Бофортово Море
72°52′N 125°0′W / 72.867° СГШ; 125.000° ЗГД / 72.867; -125.000 (Canada)  Канада Северозападни ТериторииБанкс
71°53′N 125°0′W / 71.883° СГШ; 125.000° ЗГД / 71.883; -125.000 (Amundsen Gulf) Амундсенов Залив
70°11′N 125°0′W / 70.183° СГШ; 125.000° ЗГД / 70.183; -125.000 (Canada)  Канада Северозападни Територии — минува низ Големо Мечкино Езеро, Јукон — од 60°51′N 125°0′W / 60.850° СГШ; 125.000° ЗГД / 60.850; -125.000 (Yukon), Британска Колумбија — од 60°0′N 125°0′W / 60.000° СГШ; 125.000° ЗГД / 60.000; -125.000 (British Columbia), копно, и островите Раза и Кортезов Остров
50°5′N 125°0′W / 50.083° СГШ; 125.000° ЗГД / 50.083; -125.000 (Strait of Georgia) Џорџиски Проток
49°48′N 125°0′W / 49.800° СГШ; 125.000° ЗГД / 49.800; -125.000 (Canada)  Канада Британска КолумбијаВанкувер, низ Кортни
48°42′N 125°0′W / 48.700° СГШ; 125.000° ЗГД / 48.700; -125.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува западно од Кејп Алва, Вашингтон,  САД (при 48°10′N 124°44′W / 48.167° СГШ; 124.733° ЗГД / 48.167; -124.733 (Cape Alava))
60°0′S 125°0′W / 60.000° ЈГШ; 125.000° ЗГД / -60.000; -125.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
73°17′S 125°0′W / 73.283° ЈГШ; 125.000° ЗГД / -73.283; -125.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија

Поврзано[уреди | уреди извор]