40. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
40-ти западен меридијан
Означете ги сите координати користејќи: OpenStreetMap  
Преземете ги координатите како: KML   ·   GPX

Меридијанот 40° западно од Гринич е линија со должина која се протега од Северниот пол преку Арктичкиот Океан, Гренланд, Атлантскиот Океан, Јужна Америка, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот пол .

40. западен меридијан образува голем круг со 140. источен меридијан .

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот пол , 40. западниот меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 40°0′W / 90.000° СГШ; 40.000° ЗГД / 90.000; -40.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
83°39′N 40°0′W / 83.650° СГШ; 40.000° ЗГД / 83.650; -40.000 (Lincoln Sea) Линколново Море
83°18′N 40°0′W / 83.300° СГШ; 40.000° ЗГД / 83.300; -40.000 (Greenland)  Гренланд
65°1′N 40°0′W / 65.017° СГШ; 40.000° ЗГД / 65.017; -40.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
2°50′S 40°0′W / 2.833° ЈГШ; 40.000° ЗГД / -2.833; -40.000 (Brazil)  Бразил Сеара, Пернамбуко — од 7°22′S 40°0′W / 7.367° ЈГШ; 40.000° ЗГД / -7.367; -40.000 (Pernambuco), Баија — од 9°3′S 40°0′W / 9.050° ЈГШ; 40.000° ЗГД / -9.050; -40.000 (Bahia), Минас Жераис — од 15°59′S 40°0′W / 15.983° ЈГШ; 40.000° ЗГД / -15.983; -40.000 (Minas Gerais), Баија — од 16°21′S 40°0′W / 16.350° ЈГШ; 40.000° ЗГД / -16.350; -40.000 (Bahia), Еспирито Санто — од 18°7′S 40°0′W / 18.117° ЈГШ; 40.000° ЗГД / -18.117; -40.000 (Espírito Santo)
19°46′S 40°0′W / 19.767° ЈГШ; 40.000° ЗГД / -19.767; -40.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 40°0′W / 60.000° ЈГШ; 40.000° ЗГД / -60.000; -40.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
77°35′S 40°0′W / 77.583° ЈГШ; 40.000° ЗГД / -77.583; -40.000 (Antarctica) Антарктик Аргентинска Антарктика присвоена од  Аргентина и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]