70. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
70°
70. јужен напоредник

70. јужен напоредник (70° ЈГШ) — напоредник кој се протега 70 степени јужно од екваторската рамнина и минува низ Јужниот Океан и антарктичкиот континент.

Димензии[уреди | уреди извор]

Според геодетскиот систем WGS 84, при 70 степени јужна географска ширина, еден степен географска должина одговара на 38,19 км[1]. Согласно тоа, напоредникот има вкупна должина од 13.747 км, околу 34,5 % од должината на екваторот. 80° ЈГШ е оддалечен 7.769 км од екваторот, а 2.233 км од Јужниот Пол[2][3]. Околу 35 % од протегот минува низ континенталното копно на Антарктикот.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан па на исток, напоредникот 80° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
70°0′S 0°0′E / 70.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -70.000; 0.000 (Нулти меридијан) Антарктик Земја на Кралицата Мод — полага право  Норвешка
70°0′S 3°16′E / 70.000° ЈГШ; 3.267° ИГД / -70.000; 3.267 (Јужен Океан) јужно од Атлантскиот Океан
70°0′S 6°22′E / 70.000° ЈГШ; 6.367° ИГД / -70.000; 6.367 (Антарктик) Антарктик Земја на Кралицата Мод — полага право  Норвешка
70°0′S 21°9′E / 70.000° ЈГШ; 21.150° ИГД / -70.000; 21.150 (Јужен Океан) Јужен Океан јужно од Индискиот Океан
70°0′S 26°32′E / 70.000° ЈГШ; 26.533° ИГД / -70.000; 26.533 (Антарктик) Антарктик Земја на Кралицата Мод — полага право  Норвешка
Австралиска Антарктичка Територија — полага право Австралија Австралија
Аделина Земја — полага право  Франција
Австралиска Антарктичка Територија — полага право Австралија Австралија
Росова Зависност — полага право Нов Зеланд Нов Зеланд
70°0′S 160°34′E / 70.000° ЈГШ; 160.567° ИГД / -70.000; 160.567 (Јужен Океан) Јужен Океан јужно од Тихиот Океан
70°0′S 74°39′W / 70.000° ЈГШ; 74.650° ЗГД / -70.000; -74.650 (Антарктик) Антарктик Александров Остров и Антарктичкиот Полуостров — полагаат право  Аргентина,  Чиле и  Обединето Кралство (со преклопи)
70°0′S 60°33′W / 70.000° ЈГШ; 60.550° ЗГД / -70.000; -60.550 (Јужен Океан) Јужен Океан Веделово Море, јужно од Атлантскиот Океан
70°0′S 1°57′W / 70.000° ЈГШ; 1.950° ЗГД / -70.000; -1.950 (Антарктик) Антарктик Земја на Кралицата Мод — полага право  Норвешка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Length of a Degree of Latitude and Longitude“. National Geospatial Intelligence Agency. Архивирано од изворникот на 2012-12-11. Посетено на 5 февруари 2009.
  2. T. Vincenty (април 1975). „Direct and Inverse Solutions of Geodesics on the Ellipsoid with application of nested equation“ (PDF). Посетено на 5 февруари 2009.
  3. „Vincenty formula for distance between two Latitude/Longitude points“. Посетено на 5 февруари 2009.

Поврзано[уреди | уреди извор]