75. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
75°
75. северен напоредник

75. северен напоредникнапоредник кој се протега на 75 степени северно од Земјината екваторска рамнина на Арктикот. Минува низ Атлантскиот Океан, Европа, Азија, Северноледениот Океан и Северна Америка.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 24 часа и 0 минути за време на летната долгодневица и поморскиот самрак за време на зимската краткодневница.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 75° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
75°0′N 0°0′E / 75.000° СГШ; 0.000° ИГД / 75.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан Гренландско Море
Норвешко Море
75°0′N 18°27′E / 75.000° СГШ; 18.450° ИГД / 75.000; 18.450 (Баренцово Море) Баренцово Море
75°0′N 55°56′E / 75.000° СГШ; 55.933° ИГД / 75.000; 55.933 (Русија)  Русија Нова ЗемјаСеверен Остров
75°0′N 60°26′E / 75.000° СГШ; 60.433° ИГД / 75.000; 60.433 (Карско Море) Карско Море Минува веднаш јужно од Островите на Арктичкиот Институт,  Русија
75°0′N 87°19′E / 75.000° СГШ; 87.317° ИГД / 75.000; 87.317 (Русија)  Русија Полуостровот Тајмир, минува низ езерото Тајмир
75°0′N 112°53′E / 75.000° СГШ; 112.883° ИГД / 75.000; 112.883 (Лаптевско Море) Лаптевско Море
75°0′N 137°43′E / 75.000° СГШ; 137.717° ИГД / 75.000; 137.717 (Русија)  Русија Новосибирски ОстровиКотелни и Бунгеова Земја
75°0′N 143°36′E / 75.000° СГШ; 143.600° ИГД / 75.000; 143.600 (Источносибирско Море) Источносибирско Море Минува веднаш јужно од островот Фадеевски,  Русија
75°0′N 147°11′E / 75.000° СГШ; 147.183° ИГД / 75.000; 147.183 (Русија)  Русија Новосибирски ОстровиНов Сибир
75°0′N 150°42′E / 75.000° СГШ; 150.700° ИГД / 75.000; 150.700 (Источносибирско Море) Источносибирско Море
75°0′N 165°33′E / 75.000° СГШ; 165.550° ИГД / 75.000; 165.550 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
75°0′N 131°54′W / 75.000° СГШ; 131.900° ЗГД / 75.000; -131.900 (Бофортово Море) Бофортово Море
75°0′N 124°7′W / 75.000° СГШ; 124.117° ЗГД / 75.000; -124.117 (M'Clure Strait) M'Clure Strait
75°0′N 115°53′W / 75.000° СГШ; 115.883° ЗГД / 75.000; -115.883 (Канада)  Канада Северозападни Територии — островот Мелвил
75°0′N 114°47′W / 75.000° СГШ; 114.783° ЗГД / 75.000; -114.783 (Liddon Gulf) Liddon Gulf
75°0′N 112°29′W / 75.000° СГШ; 112.483° ЗГД / 75.000; -112.483 (Канада)  Канада Северозападни Територии — островот Мелвил
Нунавут — островот Мелвил
75°0′N 106°41′W / 75.000° СГШ; 106.683° ЗГД / 75.000; -106.683 (ракав Виконт Мелвил) Ракавот Виконт Мелвил Минува веднаш јужно од Бајам Мартин, Нунавут,  Канада
75°0′N 100°11′W / 75.000° СГШ; 100.183° ЗГД / 75.000; -100.183 (Канада)  Канада Нунавут — островот Батхерст
75°0′N 98°36′W / 75.000° СГШ; 98.600° ЗГД / 75.000; -98.600 (теснец Мекдугал) Теснецот Мекдугал
75°0′N 96°36′W / 75.000° СГШ; 96.600° ЗГД / 75.000; -96.600 (Канада)  Канада Нунавут — островот Корнволис
75°0′N 93°28′W / 75.000° СГШ; 93.467° ЗГД / 75.000; -93.467 (проток Велингтон) Протокот Велингтон
75°0′N 92°11′W / 75.000° СГШ; 92.183° ЗГД / 75.000; -92.183 (Канада)  Канада Нунавут — островите Девон и Филпотс
75°0′N 79°31′W / 75.000° СГШ; 79.517° ЗГД / 75.000; -79.517 (Бафинов Залив) Бафинов Залив
75°0′N 57°48′W / 75.000° СГШ; 57.800° ЗГД / 75.000; -57.800 (Гренланд)  Гренланд Ледникот Кјер
75°0′N 20°24′W / 75.000° СГШ; 20.400° ЗГД / 75.000; -20.400 (Гренланд)  Гренланд Гранжановиот Фјорд и островот Кун
(Земја на Кралот Кристијан X)
75°0′N 19°20′W / 75.000° СГШ; 19.333° ЗГД / 75.000; -19.333 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Заливот Хохштетер
75°0′N 17°30′W / 75.000° СГШ; 17.500° ЗГД / 75.000; -17.500 (Гренланд)  Гренланд Островот Шанон
75°0′N 17°24′W / 75.000° СГШ; 17.400° ЗГД / 75.000; -17.400 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Гренландско Море

Поврзано[уреди | уреди извор]