Новосибирски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на Новосибирските Острови
Карта на Новосибирските Острови

Новосибирските Острови (руски: Новосиби́рские острова; јакутски: Саҥа Сибиир арыылара) е островска група во Северноледениот Океан, североисточна Русија, северно од источен Сибир. Островите го делат Лаптевското Море од Источносибирското Море. Тие се одделени од сибирскиот брег со протокот Дмитриј Лаптев. Со површина од околу 38.000 км², тие се под снежната покривка повеќе од девет месеци во годината. Поларната лисица, северниот елен, лемингот и многу видови птици ги населуваат овие острови.[1]

Острови во архипелагот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 36

Надворешни врски[уреди | уреди извор]