165. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
165°
165. источен меридијан

165. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

165. источен меридијан образува голема кружница со 15. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи јужно кон Јужниот Пол, 165. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 165°0′E / 90.000° СГШ; 165.000° ИГД / 90.000; 165.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
75°8′N 165°0′E / 75.133° СГШ; 165.000° ИГД / 75.133; 165.000 (East Siberian Sea) Источносибирско Море
69°34′N 165°0′E / 69.567° СГШ; 165.000° ИГД / 69.567; 165.000 (Russia)  Русија Чукотски автономен округ, Камчатски крај — од 64°41′N 165°0′E / 64.683° СГШ; 165.000° ИГД / 64.683; 165.000 (Kamchatka Krai)
59°50′N 165°0′E / 59.833° СГШ; 165.000° ИГД / 59.833; 165.000 (Bering Sea) Берингово Море Источно од Карагински Остров, Камчатски крај,  Русија (при 59°2′N 164°44′E / 59.033° СГШ; 164.733° ИГД / 59.033; 164.733 (Karaginsky Island))
55°35′N 165°0′E / 55.583° СГШ; 165.000° ИГД / 55.583; 165.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Западно од Бикини,  Маршалски Острови (при 11°35′N 165°12′E / 11.583° СГШ; 165.200° ИГД / 11.583; 165.200 (Bikini Atoll))
10°15′S 165°0′E / 10.250° ЈГШ; 165.000° ИГД / -10.250; 165.000 (Coral Sea) Корално Море
20°42′S 165°0′E / 20.700° ЈГШ; 165.000° ИГД / -20.700; 165.000 (New Caledonia)  Нова Каледонија
21°22′S 165°0′E / 21.367° ЈГШ; 165.000° ИГД / -21.367; 165.000 (Coral Sea) Корално Море
24°56′S 165°0′E / 24.933° ЈГШ; 165.000° ИГД / -24.933; 165.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 165°0′E / 60.000° ЈГШ; 165.000° ИГД / -60.000; 165.000 (Southern Ocean) Јужен Океан Источно од Стурџ, Баленски Острови, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд (при 67°33′S 164°49′E / 67.550° ЈГШ; 164.817° ИГД / -67.550; 164.817 (Sturge Island))
70°36′S 165°0′E / 70.600° ЈГШ; 165.000° ИГД / -70.600; 165.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд
74°34′S 165°0′E / 74.567° ЈГШ; 165.000° ИГД / -74.567; 165.000 (Southern Ocean) Јужен Океан Росово Море
77°54′S 165°0′E / 77.900° ЈГШ; 165.000° ИГД / -77.900; 165.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]