60. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
60°
60. северен напоредник

60. северен напоредник (60° СГШ) — напоредник кој се протега 60 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Европа, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

Иако е околу двпапати подалеку од екваторот отколку од Северниот Пол, 60° СГШ е долг колку половина екватор. Тоа е бидејќи на ова место земјата е испакната двапати помалку отколку на екваторот.

На оваа географска ширина, сонцето грее 18 часа и 52 минути за време на летната долгодневица, а 5 часа и 52 минути за време на зимската краткодневица.[1]

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, 60° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
60°0′N 0°0′E / 60.000° СГШ; 0.000° ИГД / 60.000; 0.000 (нулти меридијан) Северно Море
60°0′N 5°2′E / 60.000° СГШ; 5.033° ИГД / 60.000; 5.033 (Норвешка)  Норвешка островите Мекстер, Селбјерн, Хуфтареј, Рекстерен и Тиснесеј, како и по копното
минува веднаш северно од Осло
60°0′N 12°23′E / 60.000° СГШ; 12.383° ИГД / 60.000; 12.383 (Шведска)  Шведска
60°0′N 18°53′E / 60.000° СГШ; 18.883° ИГД / 60.000; 18.883 (Балтичко Море) Балтичко Море
60°0′N 20°8′E / 60.000° СГШ; 20.133° ИГД / 60.000; 20.133 (Оланд)  Оланд
60°0′N 20°58′E / 60.000° СГШ; 20.967° ИГД / 60.000; 20.967 (Балтичко Море) Балтичко Море
60°0′N 22°22′E / 60.000° СГШ; 22.367° ИГД / 60.000; 22.367 (Финска)  Финска
60°0′N 23°56′E / 60.000° СГШ; 23.933° ИГД / 60.000; 23.933 (Балтичко Море) Балтичко Море минува веднаш јужно од Хелсинки,  Финска
60°0′N 24°26′E / 60.000° СГШ; 24.433° ИГД / 60.000; 24.433 (Финска)  Финска полуостровот Поркала
60°0′N 24°30′E / 60.000° СГШ; 24.500° ИГД / 60.000; 24.500 (Балтичко Море) Балтичко Море Фински Залив — минува веднаш јужно од островот Гогланд,  Русија
60°0′N 27°48′E / 60.000° СГШ; 27.800° ИГД / 60.000; 27.800 (Русија)  Русија островот Мошчни
60°0′N 27°54′E / 60.000° СГШ; 27.900° ИГД / 60.000; 27.900 (Балтичко Море) Балтичко Море Фински Залив
60°0′N 29°44′E / 60.000° СГШ; 29.733° ИГД / 60.000; 29.733 (Русија)  Русија островот Котлин (во состав на градот Кронштат)
60°0′N 29°47′E / 60.000° СГШ; 29.783° ИГД / 60.000; 29.783 (Балтичко Море) Балтичко Море Фински Залив
60°0′N 30°5′E / 60.000° СГШ; 30.083° ИГД / 60.000; 30.083 (Русија)  Русија минува низ Санкт Петербург
минува низ езерото Ладога
60°0′N 154°30′E / 60.000° СГШ; 154.500° ИГД / 60.000; 154.500 (Охотско Море) Охотско Море заливот Шелихов
60°0′N 161°28′E / 60.000° СГШ; 161.467° ИГД / 60.000; 161.467 (Русија)  Русија полуостровот Камчатка
60°0′N 165°14′E / 60.000° СГШ; 165.233° ИГД / 60.000; 165.233 (Берингово Море) Берингово Море
60°0′N 166°10′E / 60.000° СГШ; 166.167° ИГД / 60.000; 166.167 (Русија)  Русија
60°0′N 166°33′E / 60.000° СГШ; 166.550° ИГД / 60.000; 166.550 (Берингово Море) Берингово Море заливот Олјуторски
60°0′N 170°9′E / 60.000° СГШ; 170.150° ИГД / 60.000; 170.150 (Русија)  Русија
60°0′N 170°26′E / 60.000° СГШ; 170.433° ИГД / 60.000; 170.433 (Берингово Море) Берингово Море
60°0′N 167°8′W / 60.000° СГШ; 167.133° ЗГД / 60.000; -167.133 (САД)  САД Алјаска — островот Нунивак
60°0′N 165°39′W / 60.000° СГШ; 165.650° ЗГД / 60.000; -165.650 (Етолинов Проток) Етолинов Проток
60°0′N 164°9′W / 60.000° СГШ; 164.150° ЗГД / 60.000; -164.150 (САД)  САД Алјаска
60°0′N 152°38′W / 60.000° СГШ; 152.633° ЗГД / 60.000; -152.633 (Куков Залив) Куков Залив
60°0′N 151°44′W / 60.000° СГШ; 151.733° ЗГД / 60.000; -151.733 (САД)  САД Алјаска — полуостровот Кенај, островите Еванс, Елрингтон, Латуш и Монтајгу
60°0′N 147°24′W / 60.000° СГШ; 147.400° ЗГД / 60.000; -147.400 (Тихи Океан) Тихи Океан Алјаски Залив
60°0′N 144°24′W / 60.000° СГШ; 144.400° ЗГД / 60.000; -144.400 (САД)  САД Алјаска — островите Вингам, Кајак и мал дел од копното
60°0′N 143°50′W / 60.000° СГШ; 143.833° ЗГД / 60.000; -143.833 (Тихи Океан) Тихи Океан Алјаски Залив
60°0′N 141°53′W / 60.000° СГШ; 141.883° ЗГД / 60.000; -141.883 (САД)  САД Алјаска
60°0′N 139°3′W / 60.000° СГШ; 139.050° ЗГД / 60.000; -139.050 (Канада)  Канада границата Јукон / Британска Колумбија
границата Северозападни Територии / Британска Колумбија
границата Северозападни Територии / Алберта
границата Северозападни Територии / Саскачеван
границата Северозападни Територии / Манитоба — во должина од 400 м
границата Нунавут / Манитоба
60°0′N 94°49′W / 60.000° СГШ; 94.817° ЗГД / 60.000; -94.817 (Хадсонов Залив) Хадсонов Залив минува веднаш северно од Отавските Острови, Нунавут,  Канада
60°0′N 77°17′W / 60.000° СГШ; 77.283° ЗГД / 60.000; -77.283 (Канада)  Канада Квебек
60°0′N 69°46′W / 60.000° СГШ; 69.767° ЗГД / 60.000; -69.767 (залив Унгава) залив Унгава
60°0′N 65°7′W / 60.000° СГШ; 65.117° ЗГД / 60.000; -65.117 (Канада)  Канада Квебек
Њуфаундленд и Лабрадор
60°0′N 64°9′W / 60.000° СГШ; 64.150° ЗГД / 60.000; -64.150 Атлантски Океан границата помеѓу Дејвисовиот Проток (на север) и Лабрадорското Море (на југ)[2]
60°0′N 44°52′W / 60.000° СГШ; 44.867° ЗГД / 60.000; -44.867 (Гренланд)  Гренланд
60°0′N 43°9′W / 60.000° СГШ; 43.150° ЗГД / 60.000; -43.150 (Атлантски Окран) Атлантски Океан
60°0′N 1°21′W / 60.000° СГШ; 1.350° ЗГД / 60.000; -1.350 (Велика Британија)  Обединето Кралство Шкотска — островите Мејнленд и Муса, Шетландски Острови
60°0′N 1°11′W / 60.000° СГШ; 1.183° ЗГД / 60.000; -1.183 (Северно Море) Северно Море

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-10-12. Посетено на 2014-09-16.
  2. „Граници на океаните и морињата, III изд“ (PDF). Меѓународна хидрографска организација. 1953. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-08. Посетено на 6 февруари 2010.