30. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
30°
30. јужен напоредник

30. јужен напоредник (30° ЈГШ) — напоредник кој се протега на 30 степени јужно од Земјината екваторска рамнина. Лежи на една третина од растојанието помеѓу екваторот и Јужниот Пол. Минува низ Африка, Индискиот Океан, Австралија, Тихиот Океан, Јужна Америка и Атлантскиот Океан.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 14 часа и 5 минути за време на летната долгодневница и 10 часа и 13 минути за време на зимската краткодневница. На 21 декември сонцето се наоѓа 83,83 степени на небото, а на 21 јуни тоа е на 36,17 степени.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 30° ЈГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или океан Белешки
30°0′S 0°0′E / 30.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -30.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан
30°0′S 17°9′E / 30.000° ЈГШ; 17.150° ИГД / -30.000; 17.150 (ЈАР)  ЈАР Северен Кејп
Фри Стејт
30°0′S 27°14′E / 30.000° ЈГШ; 27.233° ИГД / -30.000; 27.233 (Лесото)  Лесото
30°0′S 29°1′E / 30.000° ЈГШ; 29.017° ИГД / -30.000; 29.017 (ЈАР)  ЈАР Квазулу-Натал — минува веднаш јужно од Дурбан
30°0′S 30°57′E / 30.000° ЈГШ; 30.950° ИГД / -30.000; 30.950 (Индиски Океан) Индиски Океан
30°0′S 114°57′E / 30.000° ЈГШ; 114.950° ИГД / -30.000; 114.950 (Австралија) Австралија Австралија Западна Австралија
Јужна Австралија
Нов Јужен Велс
30°0′S 153°13′E / 30.000° ЈГШ; 153.217° ИГД / -30.000; 153.217 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува меѓу островите на ланецот Кермадек, Нов Зеланд Нов Зеланд
30°0′S 71°24′W / 30.000° ЈГШ; 71.400° ЗГД / -30.000; -71.400 (Чиле)  Чиле Кокимбо — минува веднаш јужно од Кокимбо
30°0′S 69°55′W / 30.000° ЈГШ; 69.917° ЗГД / -30.000; -69.917 (Аргентина)  Аргентина покраина Сан Хуан
Ла Риоха
Катамарка — солница Салинас Грандес
Кордоба
Сантјаго дел Естеро
Санта Фе
Кориентес
30°0′S 57°20′W / 30.000° ЈГШ; 57.333° ЗГД / -30.000; -57.333 (Бразил)  Бразил Рио Гранде ду Сул — минува низ Порто Алегре
30°0′S 50°7′W / 30.000° ЈГШ; 50.117° ЗГД / -30.000; -50.117 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]